İmplant yerleştirilirken ağrı ve acı hissedilir mi?

Giriş Tarihi: 20.1.2016 15:09

İmplant tedavisinde ağrı ve acı olur mu?Her türlü diş operasyonunda olduğu gibi elbette ki diş implantı tedavisinde de az da olsa bir miktar rahatsızlık yaşanabilmektedir. Ancak diş implantının sağlayacağı yararlar ve hızlı iyileşme süreci, operasyon sürecinde yaşanacak az miktarda rahatsızlıkları hastalara unutturmaktadır.

Cerrahi bir işlem olan implant operasyonun dan önce hastaya lokal anestezi uygulanır. Bu yüzden cerrahi işlem sırasında hasta hiçbir şekilde acı veya ağrı hissetmez. İmplant yapılan hastalarda aynı gün anestezi etkisi dağıldıktan sonra hafif ağrılar olabilir.

Bu ağrılar normal karşılanmaktadır. Operasyon sonrası diş hekiminin önerdiği ağrı kesici kullanılarak bu durum giderilir. İmplant yaptıran hastalara daha sonra sorulduğunda bu ağrının normal diş çekiminde yaşanan ağrıya benzer olduğu söylemektedirler. Problemsiz tamamlanan ameliyatlarda implantların varlığını unutacak kadar rahat olursunuz.

İmplant yerleştirilirken ağrı ve acı hissedilir mi?

Bazı istisnai durumlarda hastaların aşırı tepkilerinden dolayı veya korku ve heyecan yaşayan hastaların talepleri doğrultusunda diş hekimi genel anestezi altında bu işlemi yapabilmektedir. Genel anestezi altındaki hasta uyurken cerrahi operasyon başarılı bir şekilde tamamlanır.

Anestezi yapılan hasta implant ameliyatı için daha önceden hazırlanan hijyenik önlemlerin eksiksiz olarak alındığı implantoloji kliniğine alınır. İmplant yerleştirilmeden önce daha iyi görüş açısı için dişeti bir miktar açılır. Daha sonra titanyum implant için gerekli yuva delinerek açılır. Bu esnada bir miktar kanama olur. Bu kanama normal olmakla birlikte kontrol altındadır.

Çene kemiğine uygulanan yükü azaltmak için yuva küçükten başlayarak büyütülür. Bu bölge anestezi altında olduğu için ağrı hissedilmez. Açılan yuvaya implant yerleştirilir ve kapatma vidası takılarak işlem bitirilir. Titanyum implantın kemikleşmesi için 1-3 ay arasındaki bekleme süresine geçilir. Anestezide dahil olmak üzere yarım saat içinde ameliyat tamamlanır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmplant yerleştirilirken ağrı ve acı hissedilir mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN