Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalça ağrılarının sebepleri nelerdir?

Giriş Tarihi: 20.1.2016 16:40

Kalça ağrıları neden olur?Kalça ağrısı birçok insanın karşı karşıya kalabildiği bir rahatsızlıktır. Kalça vücuttaki en büyük ekleme sahip bölgedir ve hemen hemen her harekette kullanılır. Kemikler arasında eklemi korumak için yastık etkisi yapan ve sürtünmeyi engelleyen bir kıkırdak tabakası vardır.

Kalça Ağrısının Nedenleri

1) Yaşlanma ve Zorlama

Kalça eklemi birçok gerilmeyle karşı karşıya kaldığı için eklemler arasında bulunan kıkırdak zamanla yıpranır. Bu kıkırdak en sonunda yaşlanmayla ya da sert zeminler üzerinde uzun süre koşmak gibi baskılara maruz kalmasıyla eklemlere yeterli koruma sağlayamaz duruma gelir. Kemiklerin birbirine sürtünmesiyle de eklemlerde ağrı oluşmaya başlar.


2) İltihap

Normalde eklemlerin yumuşak bir şekilde hareket etmesini sağlayan az miktarda bir sıvı kalça eklemine salgılanır. Fakat bu sıvı miktarı fazla olursa veya herhangi bir iltihaplanma olursa bu eklemlerde yeterince boşluk bulunmadığı için baskının artmasına ve sonuçta kalçanın ağrımasına yol açar.

Kalça ağrılarının sebepleri nelerdir?

3) Artrit (Kireçlenme)

Kalça ağrısının en yaygın nedenlerinden biri de artrittir. Osteoartrit (yıpranma ve aşınma artriti) kalçayı etkileyen en yaygın artrit çeşididir. Osteoartrit uyluk kemiği ve kalçanın sonunu kavrayan kıkırdağı etkiler.

4) Kalça Kırılması

Yaşlı insanlar kalça kırılmalarına karşı özellikle kırılgandırlar. Çünkü yaşlanmayla kemikler incelir ve zayıflar. Kalça kırılması özellikle düşme sonucu ve osteoporoz hastalarında görülür.

5) Kalça Bursiti

Bursit bursanın (kalçanın çeşitli noktalarında yer alan küçük yağlayıcı bir kesecik) içinin sıvı dolması ve şişmesiyle bunun sonucunda da iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. İnsan vücudunda kemiklerin, tendonların ve kasların yanındaki eklemlerin etrafında kayganlaşmayı sağlayan bursa adlı kesecikler vardır. Bursanın iltihaplanması sonucu hareketler ağrılı hale gelir.

6) Osteonekroz

Osteonekroz kalçaya kan desteğinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum tedavi edilmezse kemik dokusu ölebilir ve kalça ekleminde büyük zararlar ortaya çıkabilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalça ağrılarının sebepleri nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN