Kalça eklemi kireçlenmesi nasıl edilir?

Giriş Tarihi: 20.1.2016 16:45 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 16:46

Kalça eklemi kireçlenmesinin si nedir?Kalça kireçlenmesinin kesin tedavisi yoktur. Yapılan tüm tedaviler hastalığı rahatlatmak için yapılır. Kişi tüm tedavilere rağmen rahatlayamazsa kalça protezi uygulaması gerekebilir.

Tüm kireçlenme çeşitlerinde temel , sorunun ilerlemesine neden olabilecek problemleri saptayıp bunları düzeltmektir. Kalça kireçlenmesi olan kişinin ağrılarını azaltmak için istirahat etmesi (ağrısız düzeyde harekete izin verme) oldukça önemlidir. Ayrıca eğer var ise bacak kısalığını ayakkabı ile düzeltmek, sorunlu tarafın tersinde baston veya benzer destek cihazları kullanmak gibi önerilerde tedaviye yardımcı olabilir.

Kalça eklemi kireçlenmesi nasıl tedavi edilir?

İlaç Tedavisi

Kalça kireçlenmesinin ilaçla tedavisinde başlangıçta ağrının azaltılması için basit analjezikler kullanılır. Kişinin şikayetleri bunlarla kontrol altına alınamazsa ikinci seçenek steroid olmayan anti inflamatuar ilaç kullanımıdır. Son dönemlerde daha yaygın kullanılmaya başlanan glikozamin glikan ve kondroitin sülfatta tedavide denenebilecek diğer ilaçlardır. Bu ilaçlar da kireçlenme tedavisinde önemli bir yer edinmeye başlamıştır. Eklemin geleceği ile bir beklentimiz yoksa ve ağrılar yoğun ise ekleme kortizon enjeksiyonu yapmakta bir seçenek olabilir. Ama kortizonun eklem beslenmesini olumsuz etkilediği unutulmamalıdır.

Egzersiz tedavisi

Kalça kireçlenmesi tedavisinde kireçlenmeyi yaratan veya bu soruna bağlı oluşan kas kısalıkları ve zayıflıkları saptanır. Bu bilgiler dahilinde kişiye özel çizilen bir egzersiz programı ile kişinin sorunları belirli ölçüde giderilebilir. Kalça kireçlenmesi olan kişilerde sorunun sadece kalçada olduğu hatasına düşmemek gerekir. Sorun tüm bacakta, karın ve sırt kaslarına, hatta diğer bacağa da yansıyabilir. Bu nedenle kişinin sadece sorunlu kalçasının değil, etkilenebilecek tüm kaslarının gözden geçirilerek egzersiz planı yapılmalıdır. Bu egzersizlerin temelini germe ve kuvvetlendirme egzersizleri içerir. Ancak egzersiz yapmaya başladıktan sonra maksimum etkinin görülebilmesi için 4-6 hafta geçmelidir. Önerilen sporlar içinde ise yüzme kalça eklemine direk yük vermediği için önde gelir, bunun yanı su içerisinde yapılan egzersizler ve bisiklet önerilen diğer sporlar arasındadır. Suyun, egzersizin ve sıcağın beraber uygulanabildiği kaplıcalar iyi birer seçenektir.

Fizik tedavi

Kalça kireçlenmesi tedavisinde kişinin ağrısını dindirmeye yönelik ağrı kesici tedaviler, eklemi destekleyen kas ve tendonları germe ve kuvvetlendirme amaçlı egzersizler, ekleme yüzeyel sıcak veya derin sıcak uygulamaları etkin tedavi seçenekleridir.

Atroskopi, osteotomi ve kalça protezi uygulamaları

Kalça kireçlenmesi tedavisinde cerrahi dışı tedavilerle (konservatif tedaviler) hastalık kontrol altına alınamaz ise atroskopi, osteotomi ve kalça protezi uygulamaları iyi bir seçenek olabilir.
Burada da unutulmaması gereken en önemli konu tedavinin kişiye özel planlanması gerektiğidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalça eklemi kireçlenmesi nasıl tedavi edilir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN