Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalça protezi nedir?Kalça protezi nasıl uygulanır?

Kalça protezi nedir ve nasıl uygulanır?Total eklem protezi, bozuk eklem yüzeyinin yapay materyallerle değiştirilerek ekleme tekrar fonksiyon ile stabilite kazandırılmasını ve mevcut ağrıların ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 16:50
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son 15 senede total eklem protezi uygulaması giderek artan oranlarda yapılmaktadır. En çok başarılı sonuçların alındığı ve dolayısıyla en çok uygulanan bölgeler diz ve kalça protezleridir. Bununla beraber sırasıyla omuz, dirsek, el parmakları, ayak ve el bileği protezi uygulamaları da gelişmektedir.

Kalça ve diz protezi sonrası ortalama 15-20 sene hasta rahat etmektedir. Ancak bu sürenin sonunda protezin oturduğu kemik yüzeyinde zayıflama olacağından protez gevşemeye başlar ve hastada ağrılar ortaya çıkar. Bu durumda ilk protezin çıkartılıp 5yerine ikinci bir protezin konulması gerekir. Unutulmamalıdır ki, ikinci protezin süresi daha kısadır.

Başarılı sonuçlar alınabilmesi için:


1- Doğru hasta seçimi; Burada protezin süresi düşünüldüğü zaman yaş ve kilonun önemli olduğu ön plana çıkar. Yaş olarak genelde 60-65 yaş altı hastalarda protez uygulaması uygun değildir. Kilo olarak 95 kg sınır olarak kabul edilmektedir. Her şeye rağmen ameliyat kararı için birinci sırada olan kriter hastanın ağrısıdır. Genç yaşta veya kilolu hastalarda hayat kalitesini etkileyecek kadar ağrısı varsa (romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi…) ve diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alamamışsak protez uygulaması yapılmaktadır.

2- Hastalığa uygun protezin seçimi;

3- İyi bir cerrahi deneyimi; Protez cerrahisi ortopedinin en üst düzey ameliyat grubundan biridir. Yolunda giden bir ameliyatı her ortopedist başarıyla sonlandırır, ancak ameliyat esnasında planlanandan farklı bir durumla karşılaşıldığında, bir komplikasyon geliştiğinde ortopedistin deneyim çok çok önemlidir

4- Ameliyat sonrası olası komplikasyonların bilinmesi; 3 ana komplikasyon vardır:

*Ameliyat sonrasında kan kaybı olmakta iyi bir ameliyat sonrasında bile 1-2 ünite kan verilmesi gerekmektedir.

*Enfeksiyon riskine karşı ameliyat öncesinden antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.

*Ameliyat sonrası tromboemboliden (pıhtı atması) korunulmalıdır. Bu amaçla ameliyattan 12 saat önce başlayıp 10 gün süresince ilaç verilir.

5- Ameliyat sonrası bakım-rehabilitasyon;

Kalça protezi nedir? Kalça protezi nasıl uygulanır?

Kalça Protezi Kimlere Uygundur?


Kalça eklemi artrit, kalça çıkığı ya da damarlanma bozukluğuna bağlı olarak ileri derecede hasar görmüş kişilerde, diğer tedavi yöntemleri (ilaçlar, fizik tedavi, eklem içi enjeksiyonlar ve baston kullanımı) sonuç alınmazsa kalça protezi uygulanır. Günlük yaşam aktivitelerini engelleyen şiddetli ağrı, hareket kısıtlılığı ve kısalık durumlarında kalça protezi en iyi tedavi seçeneğidir.. Hastanın 60 yaş üzerinde olması tercih edilir, ancak gerekli olduğu durumlarda daha genç hastalara da uygulanabilir.


1- Kalça Kireçlenmesi
Kalçadaki kireçlenmeye bağlı rahatsızlıklarınız hayat standartınızı istemediğiniz kadar düşürdüyse protez zamanınız geldi demektir. Buradan anlaşılabileceği gibi ameliyat zamanlamasına doktor ile birlikte hasta karar verir.
2- Kalça Kırıkları
Kalçanın boyun çevresi kırıklıklarının bir kısmı kaynama özelliğine sahip değildir. Bu nedenle kırık parçanın ameliyatla çıkarılması ve kalça fonksiyonlarının devamı için protez uygulanması gerekir.
3- Avaskuler Nekroz
Avaskuler Nekroz; kalça ekleminin baş kısmını besleyen damar yapısının bir kısmının fonksiyonunu kaybederek femur başının canlı bölümünün ölmesi ve sonrasında buranın çökmesidir. Uzun süreli veya yüksek doz kortizon kullanımı, alkolizm gibi gibi nedenlerle Avaskuler Nekrozun ileri evrelerinde veya diğer tedavi yöntemleri yetersiz kaldığında kalça protezi ile tedavi edilir.
İleri yaşı ve osteoporozu olan hastalara çimentolu protez uygulanmalıdır. 60 yaş civarındaki hastalarda çimentosuz protez uygulanır. Çimentosuz protezlerde; protez üzerinde büyüyen kemik yapı, protezi vücudun bir parçası gibi tespit eder. Kaynama için sağlıklı kemik yapısına gerek vardır. 70 yaş üzeri ve sağlık sorunu olan hastalarda femura çimentolu uygulama yapılır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalça protezi nedir?Kalça protezi nasıl uygulanır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN