Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karın germe ameliyatı nedir?

Giriş Tarihi: 20.1.2016 14:27

Karın germe ameliyatı nedir? Karın germe işleminde tüm karın ve bel bölgesindeki fazla yağ alınır, göbek altındaki cilt fazlası çıkartılır ve gevşemiş olan karın kasları onarılır. Hastanın karnının durumuna göre tam karın germe, mini karın germe ve endoskopik karın germe işlemleri yapılabilir.

Karın Germe Nedir?

Göbek altında bulunan karının yağlı bölgesi, sarkıkların ve çatlakların oluştuğu derilerin ameliyat ile alınması işlemine karın germe ameliyatı denir.Aynı zamanda karın germe ameliyatı ile birlikte;

  1. Karın kaslarında gevşeme ve ayrılma varsa (diastasis recti) , bu kaslar takviye edilerek karın duvarı takviyesi (sağlamlaştırma),
  2. Göbek fıtığı varsa fıtık onarımı,
  3. Mons pubiste yağlanma ve sarkma mevcutsa mons pubis estetiği
  4. Göbek üstündeki deri altı yağ dokusu kalın ise buraya ve bel bölgesine (bel inceltme) liposuction yapılır.
  5. Bu ameliyat ile şişman, bombe göbek , sarkmış karın ve varsa rahatsızlık veren şişman/sarkık mons pubis görünümü ortadan kalkar. Karın kaslarının gevşemesine ve ayrılmasına bağlı sırt ağrıları ortadan kalkar.Sağlık durumu uygun ve ihtiyacı olan seçilmiş hastalarda estetik meme ameliyatları (büyütme, küçültme, dikleştirme) ile kombine edilebilir.


Karın germe ameliyatı nedir?

ABDOMİNOPLASTİ (KARIN GERME) AMELİYATLARI

Karın bölgesinde göbek altı ve hemen üzerindeki sarkmış fazla deri ve yağ dokusunun alınması ve karın ön duvarı gevşekliğinin onarılması için yapılan ameliyata 'karın germe, abdominoplasti' denir. Kilo alımı ve verilmesi, doğumlar, genetik yapı gibi nedenlerle karın cilt, yağ dokusu fazlalık ve sarkıklığı ile, karın cildinde strialar ve karın ön duvar kas ve fasyalarda gevşeklik oluşabilir. Bu şikayetler hastaların pantolon, etek, mayo ve bikini giymelerini zorlaştırmakta, bazen fazla sarkıklıklar aşırı terleme sonucu cilt yaraları, mantar enfeksiyonları gibi şikayetler oluşturabilmektedir. Basit deformiteler liposuction ile giderilebilmesine rağmen genellikle gerekmektedir.

Deformitenin şekline göre farklı teknikte abdominoplasti ameliyatı yapılabilinmektedir. Bazen de liposuction ile kombine edildiğinde daha güzel sonuçlar izlenmektedir. Fazla derecede cilt ve ciltaltı yağ dokusu ve sarkıklığı olanlarda göbek deliği yerinin yeniden düzenlenmesi ve oluşturulması gerekebilmektedir. Yara yeri hemen hemen her zaman sezeryan izinin olduğu yere denk gelecek şekilde planlanır ve izin iç çamaşırı veya mayo içinde kalması sağlanır. Sezeryan ameliyatı izinin daha uzun şekli olan yara izinin son halini alması 6 ay ile 1 yıl arasını bulur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karın germe ameliyatı nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN