Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katarakt cerrahisinde yeni mercekler

Giriş Tarihi: 20.1.2016 17:45

Katarakt cerrahisinde yeni mercekler

Monofokal Lesler nedir

Tek fokuslu bu lensler çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha ucuz olan bu lensler ile hastanın uzağı gözlüksüz görmesi amaçlanır ancak yakın için +3,0 D civarında yakın gözlüğü kullanması gerekecektir. Bu lenslerde özellikle Acrylik ve su tutmayanlar tercih edilir. Bu konuda dünyaca ünlü FDA onaylı firma ALCON firmasının lensleri hastanemizde kullanılmaktadır. Bu lensler dışında kesinlikle başka hiçbir lens kullanılmaz

Multifokal ve Akomodatif lensler nedir?

Multifokal lens;.Lens yüzeyinde çeşitli halaka ve kırıcı yüzeyden oluşan özel bir dizaynı vardır.Bu özel birden fazla kırıcı yüzey dışarıdan gelen ışınların birden fazla fokusta toplanarak yakını ve uzağı bir arada gösterme özelliğine sahip olan göz içi merceğidir.

Katarakt teşhis edilirken hastanın ameliyat sonrası gözlük kullanma yada kullanmama isteğine göre belirlenecek yöntemler vardır. Örneğin standart yapılan fako ameliyatlarında hasta ameliyat sonrasında uzak ve özellikle yakın için gözlük kullanmak zorunda kalabilir. Ameliyattan bir ay sonra göz numaraları netlik kazanır.

Eğer hasta ameliyat sonrasında gözlüklerinden kurtulmak istiyorsa yeni geliştirilen yöntemler sayesinde özel lensler kullanılarak hem kataraktından hem de gözlüklerinden kurtulma şansı vardır. Özel niteliği sahip bu lenslere Multifocal Lensler denilmektedir. Bu lenslerin hastaya uygun olup olmadığı ilk muayene yapılan kornea topografileri değerlendirildikten sonra netlik kazanır ve kullanılacak lens numaraları hesaplanır. Multıfocal lensler sayesinde hastalarımız hem yakın,uzak numaralarından kurtulmaktadır.

Multıfocal lensler özel olarak üretilmiş lenslerdir. Bu lensler sayesinde katarakt ameliyatı olan bir hasta aynı anda gözlüklerinden kurtulabilir. Multıfocal lenslerin üzerinde çeşitli şekillerde ayarlanmış halkalar bulunmaktadır. Bu halkalar standart merceklerin yaptığının aksine multıfocal lenslerde bir çok focus noktası oluşturur.

Bu halkaların bir kısmı yakın bir kısmı uzak görme için focuslanmıştır. Yapılan detaylı muayene ve kornea topografilerinin incelenmesi sonucunda uygun hastaya gereken mercek hesaplanır ve göze bu mercek yerleştirilir. Multifocal ameliyat sonraları hastaların mutlu olması iyi muayene sonucu doğru lens tespitinin yapılmasına ve hastanın sosyal ve iş yaşantısının göz önünde bulundurulmasına bağlıdır. Uygun hasta seçimi

Katarakt cerrahisinde yeni mercekler

Akomodatif Lens:

Gözün içinde cisimlerin yakına gelmesi ve göz içindeki kasların kasılması ile optik dediğimiz kırıcı kısmın öne –arkaya doğru hafif hareketleri yakındaki cisimlerin görüntüsünün sarı noktada fokuslenmesini sağlar.

Bazı kimseler hem yakın hem uzak için iki ayrı gözlük kullanırlar, bazı kişiler ise tek bir gözlükle hem yakını hem de uzağı görebilirler. Multifokal ve akomodatif lens, tıpkı uzağı ve yakını bir arada gösteren gözlükmüş gibi düşünebilirsiniz.

Günümüzde Multifokal lensler yapılan teknolojik yenilikler ile birlikte daha çok hastanın hizmetine girmiştir.
Monofokal Lens Katarakt Cerrahisi sonrası takılan monofokal lens sadece uzağı net görmemizi saşlayacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katarakt cerrahisinde yeni mercekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN