ameliyatında nelere dikkat edilmeli?

ameliyatı nedir? Nasıl uygulanır? FUE tekniğiyle yapılan saç ekimi,donör saha olan iki kulak üzerinden ve iki kulak arasındaki saçlı bölgeden saç köklerinin 0,7 ve 0,8 mm çapındaki silindirik ve mikro uçlarla teker teker çıkarılması ile gerçekleşmektedir.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 14:11 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 14:12
Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç dökülmesi ve nedenleri

Saç dökülmesi, genellikle erkekleri etkileyen bir sorundur. Bunun sebeplerinin başında, genetik faktörler gelmektedir. Bunun dışında, çevresel etkenler ve stres saç dökülmesine sebep olabilir.

Saç ekimi ameliyatı nedir? Nasıl uygulanır?

Bunu gidermek ve yeniden saçlara kavuşmak için yapılması gereken, yaptırmaktır. Saç ekimi FUE ve FUT adı verilen yöntemlerle donör saha olarak bilinen bölgeden sağlıklı saçların alınarak, saçların döküldüğü saçsız alana transfer edilme işlemidir.


Saç ekiminde FUE tekniği

FUE tekniğiyle yapılan saç ekimi,donör saha olan iki kulak üzerinden ve iki kulak arasındaki saçlı bölgeden saç köklerinin 0,7 ve 0,8 mm çapındaki silindirik ve mikro uçlarla teker teker çıkarılması ile gerçekleşmektedir. Saç köklerinin çıkarılma işlemi, manuel punch ya da mikro motor adı verilen cihazla yapılmaktadır. FUT tekniğiyle yapılan saç ekiminde ise, kafa bölgesinin arka tarafında iki kulak arasında bulunan genetik olarak dökülmeyen saçlı alandan, cerrahi bisturi ile bir doku şeridinin çıkarılmasıyla yapılır. Daha sonra bu alan dikişlerle kapatılır. Alınan bu doku şeridi, özel yapıdaki büyütmeli stereoskopik mikroskopların altında bisturilerle greft adı verilen parçalara ayrılır.

FUE yönteminin yaygınlaşmasından sonra, bu yöntem kullanılmamaya başlanmıştır. İki yöntem arasında, sadece saç köklerinin alınmasında farklar bulunmaktadır. Elde edilmiş olan greftler, saçların olmadığı alana ya da saçların seyreldiği bölgeye ince kanallar açılarak yerleştirilmektedir. Bu yöntemler sırasında,lokal anestezi uygulaması yapılır. Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin beklentisi hakkında, saç ekimini yapacak doktorun bunu değerlendirerek, kaç greft ve kaç seans yapılacağına karar vermesi gerekir. Kişinin beklentisine ve ihtiyacına göre 2-3 seans yapılması gerekiyorsa, bu seanslar arasında en az 6 ile 12 ay bir ara vermek gerekir.

Saç ekiminde başarılı bir sonuç almak için gerekli olan kriterler nelerdir?

  • Saç hücrelerinin sağlığı
  • Donör saha adı verilen alandaki saçların sıklığı ve kalınlığı
  • Saç ekimi yapılacak bölgenin, nakil yapılacak hücreleri besleyebilme yeteneği
  • Saç ekimi yapılacak alanın yüzölçümü
  • Saç ekim operasyonu yapacak ekibin ve doktorun tecrübesi

Saç ekiminin doğal bir görünümde olması için neler yapılmalıdır?

Yapılacak saç ekiminde doğal bir görünüm elde edebilmek için, öncelikle ön saç çizgisinin nereden başlaması gerektiğine doğru karar vermek gerekir. Bu karar verilirken; kişinin saçlarının açıklığının biçimi, yüz ovalinin şekli, burun çene alt ucu ve kaş burun arasındaki mesafenin ölçümünün oranına göre ne kadar bir alın ön çizgisi mesafesi bırakılmasının gereği tam olarak hesaplanmalıdır. Normal olarak ön saç çizgisi, iki kaş arası orta noktadan 7 ile 11 cm lik bir mesafeden başlamaktadır. Burada ön saç çizgisine açılacak ince kanallar, ciltle dar açı yapacak biçimde ve öne doğru yön verilip açılmalıdır. Buradan geriye gidildikçe, kanal açıları arttırılarak gitmelidir.

Alın köşeleri ve ön saç çizgisinden gelen doğrunun kesişme noktaları, hem dar açıyla hem de aşağıya doğru yön verilmiş şekilde kanallar açılarak yapılmalıdır. Açılacak kanalların derinlikleri ve genişliği, greftlerin kalınlığı ve boyu ile eşit olacak şekilde ayarlanmalıdır. Yani açılan kanallar, daha derin ya da daha kısa olmamalıdır. Kanalların kısa açılması halinde ekilmiş olan greftlerin bir bölümü, cildin dışında kalacak ve çevresel etkilerden daha fazla etkilenme olasılığı olacaktır. Bu faktör ise,greftlerin ölümü anlamını taşıyacaktır. Ekilen greftlerin kalınlığı ve kanalların kalınlığı da aynı olmalıdır. Dar açılan bir kanala ekilen greftler, görünüş itibarıyla çim adam denilen ve doğal olmayan bir saç ekimi görüntüsünü verecektir.

Saçlarda tepe bölgesine yapılacak saç ekimi sırasında; saçların dönüş yerleri hatasız şekilde tespit edilmeli, uygun açı, derinlik ve yönle açılan kanallara greftler ekilerek doğal bir görünüm sağlanmalıdır. Bu nedenlerle saç ekimi işlemi; uzman, bilgili ve deneyimli bir doktor tarafından yapılmalıdır. Bu yapılan işlem, kişilerin gelecekte olan yeni imajının kalıcı bir görüntüsü olacaktır. Bu nedenle, ömür boyu sizinle olacak bu imajı önemsemeniz ve kendinizi uzman ellere teslim etmeniz gerekir.

Yoğun saç ekimi nasıl yapılır?

Saç dökülmesi sorunu yaşamayan kişilerde, genellikle cm2 de 70 ile 100 saç teli bulunmaktadır. Bu saç tellerinin yarısının dökülmesi ya da daha fazlasının dökülmesi durumunda, saçlı alanda oluşan seyrelme gözle görülebilir hale gelir. Yapılacak saç ekimi, tamamen saçsız olan bir alanda cm2 de 50 tane saç teli ve üstünde olan bir saç ekimi olarak yapılırsa, saçsız alanda güzel bir görünüm elde edilir. Eğer saçsız alanda cm2 ye 30-40 adet greft yani, 66 ile 88 saç teli ekimi yapılırsa, bu yoğun ekim (dense packing) olarak tanımlanır. Eğer saç ekimi yapılan alanın genişliği ve donör sahanın saç yoğunluğu yeterli ise, bütün saçsız alana eşit dağılımlı olan yoğun saç ekimi yapmak mümkün olur. Bu kararı saç ekimini yapacak olan doktor, hastayı muayene ettikten sonra vermektedir. Kişinin saç telinin kalınlığı, kıvırcık, düz veya dalgalı olmasına göre farklı kararlar verilebilir. Kişi düz ve ince bir saç teline sahipse, cm2 ye daha fazla yapılan saç ekimi sayesinde yoğun bir saç şekline kavuşabilir. Kişinin kıvırcık ya da hafif dalgalı bir saç şekli varsa, cm2 ye daha az ekim yapılarak yine kişinin memnun olacağı yoğunlukla bir saç şekli oluşturulabilir. Saçsız alana yoğun saç ekimi yapılması için, ince greftlere ve açılacak ince kanallara ihtiyaç vardır. Bunun sağlanması için;donör sahadan alınacak olan saç köklerinin, ince punchlarla toplanması gerekmektedir. Saç ekimi yapılacak alana açılacak kanalların ise, ince slitlerle açılması gerekmektedir. Bu sayede birim alana daha fazla, sık ve çok daha fazla sayıda kanal açılmış olur. Eğer kalın slitlerle çok sayıda kanal açılırsa, dokuda olan zedelenme artacak ve nekroz gelişme riski oluşacaktır. Bu yüzden kalın slitler kullanılarak, birim alana çok fazla ve sık kanal açılmaması gerekir.

Tepe bölgesine saç ekimi nasıl olur?

Kafanın tepe bölümüne yapılacak saç ekimlerinin performansı, genellikle ön bölge saç ekimlerinden daha az olur. Ancak tepe bölgesine yapılacak saç ekimlerinde de, gereken özen gösterilmelidir. Özellikle tepe bölgesinde olan saçın döndüğü alanlar, saçlarda örtücü bir özellik sağlamakta ve yapılan saç ekimi sonrasında doğal görünüme yardımcı olmaktadır. Tepe bölgesine yapılacak saç ekiminin gerçek formuna kavuşması, operasyondan sonra 6 ile 12 ay sonrasını bulur.

Saç ekimi ne kadar sürer?

Saç ekimi işlemi, çok uzun süren uygulamalar arasında yer almaz. Öncelikle, en fazla saç ekimi işlemine karar verme ve görüşme aşamasında vakit kaybı olabilir. Bu aşamada herşey değerlendirildiği için, bu vakit kaybı normal olarak kabul edilmelidir. Saç ekimi işlemi, genellikle günde 6-8 saatlik bir uygulamadır. Bu süreç,greft oranı ve yapılacak işleme göre farklılık gösterebilir. Saç ekimi yapılacak olan alanın tamamen saçsız olması halinde, bu süreç uzayabilir; kısmi olarak biraz saçın olması halinde, bu süre kısalabilir. Ancak yine de saç ekiminin uzun ve zahmetli olduğu söylenemez.

FUE yöntemi kullanılarak yapılan saç ekimi uygulaması, son derece kolay, pratik ve acısız bir şekilde gerçekleştirilir. Saç ekimine karar vermiş olan bir kişi, operasyondan önceki yedinci günden itibaren hazır olmalıdır. Saç ekimi yaptıracak kişiler, kan sulandırıcı ilaçları önceden kesmelidir. Sigara alışkanlığı olanların, bunun dolaşım bozukluğuna neden olduğunu bilmeleri ve önceden sigara içmeyi bırakması yada azaltması gerekir. Bu daha sonraki iyileşmeye olumlu etkiler yapacaktır. Sigarayı bırakamayanlar bile, en az 2 gün önceden içmeyi mutlaka bırakmalıdır. Bu sürede alkol alınmamalı ve saç boyası yapılmamalıdır. Saç ekimi yapılacağında saçlarda jöle, sprey gibi kalıntılar olmamalı, saçlar mutlaka temiz olmalıdır.

Saç özelliğine göre saç ekimi ve süresi

Saç ekimi yapılacak seanslar, kişinin kendi özelliklerine göre belirlenmektedir. Saçları kıvırcık, kalın telli, koyu renkli ve saçsız alanlar çok değilse, yapılan işlemden daha kısa sürede, daha iyi sonuçlar alınır. Bunun tam tersi özellikleri olan kişilerde ise, yapılacak seans sayısında artış olmaktadır. Fakat yine de bunlar tam bir kıstas değildir. Bazen bunun tam tersi uygulamalar olabilir. Bu işlemde yapılan seansın ne kadar süreceği değil, seanslardan sonra alınacak başarılı sonuçların varlığıdır. Kişinin yapılan işlemdeki talebi, isteği doğrultusunda yapılacak olan seans miktarında değişiklikler olabilir. Saç dökülmesi sonucunda saçsız kalan alanların tedavisi, sadece saç ekimi ile kalıcı olarak çözülebilmektedir. Bunun dışında olan kapatıcı ya da geçici olan çözümler, kişileri memnun etmemektedir. Saç dökülmesi sorununun kesin ve kalıcı çözümü, saç ekimi yapılmasıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saç ekimi ameliyatında nelere dikkat edilmeli?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN