Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sinde yenilikler nelerdir?

sinde yenilikler nelerdir?

Giriş Tarihi: 21.1.2016 13:11
Tedavi

Gözlem:

Gözlem, spinal deformiteli genç çocuklarda sıklıkla ilk yöntemidir. Hastalar muayeneye her gelişte, direkt grafilerdeki farklar ölçülerek önemli değişiklikler kaydedilir. 45 dereceden fazla ciddi veya ilerleyici konjenital deformiteleri veya nörolojik güçsüzlükle beraber olan kifoz olguları sıklıkla cerrahi tedavi edilir. Erken cerrahi yaklaşım genellikle en iyi sonucu verir ve eğriliğin ilerlemesini durdurur. Deformitenin tabiatına bağlı olarak yapılacak cerrahi girişim prosedürü de değişmektedir.

Korseleme:

Konjenital kifoz tedavisinde korseleme önerilmez. Bu yöntemle tedavi edilen hastaların sonuçlarını değerlendirmede klinik çalışmalar yetersiz kalmaktadır.

Kifoz tedavisinde yenilikler nelerdir?

In situ füzyon:

İlerleyici kifotik deformite için cerrahi seçim tam füzyon veya deforme omurganın artrodezidir (omurların birbirine kaynatılması). Füzyon bir üstteki normal omurga ve bir alttaki normal omurgayı da içermelidir. Hastadan alınan veya doku bankasından temin edilen kemik grefti posteriordan (sırttan) yerleştirilerek kullanılır. Ciddi açılanmış eğriliklerde, ek kemik grefti anteriordan da (Önden) ek olarak konulabilir. Kemik greftleri ile tam kaynama dokusu oluşuncaya kadar 4-6 haftaya ihtiyaç vardır. Bu dönemde tam kaynama oluşana kadar hasta alçı veya korse ile desteklenmelidir.

Enstrümente füzyon ve osteotomi:

İlerleyici kifotik eğrilikler ileri yaş çocuklarda, enstrümentasyona (rod, çengel ve vidalar) ihtiyaç duyabilir. Eğer spinal kord, omurgayı uzatacak teknikleri tolere edemez ise, cerrah deformite sebebi olan omurgayı çıkartmayı düşünebilir. Ameliyat sonrası korse veya alçı kullanımı periyod direkt radyografide kaynama saptanana kadar aynıdır.
Size cerrahınız tarafından omurgayı düzeltmek için osteotomi de önerilebilir. "Pedikül subtraksiyon osteotomisi" omurganın arka kemik kısmının çıkartılarak düzeltmeyi sağlar. Vertebra rezeksiyon osteotomisi, omurganın ön ve arkasının posteriordan (Sırt bölgesinden) çıkartılması için uygulanabilir. Cerrahınız ayrıca ön ve arka taraf girişimleri içeren farklı cerrahiler önerebilir. Sırt kısmından girilerek gerçekleştirilen omurganın çıkartılması girişimlerinde merkezimiz dünya çapında bir tecrübeye sahiptir.

Gelişimsel kifoz:

Hiperkifoz (normalin üstünde torasik omurga öne eğilmesi) postural ve yapısal olarak ikiye ayrılabilir. Postural kifoz, hasta düz ayakta durunca kaybolur. Postural kifozlu hastalarda omurga şekil bozukluğu bulunmamaktadır.
"Scheurmann kifozu" sert (yapısal) kifoz olarak tanımlanır. Sıklıkla 12-15 yaşları arasında görülür. Anormal kifoz en iyi şekilde hasta öne doğru eğilmişken saptanır.
"scheurmann's hastalığı" olan hastalar sıklıkla duruş bozukluğu ve sırt ağrısı ile başvururlar. Sırt ağrısı sıklıkla ergenliğin ilk çağında görülür ve yaş ilerledikçe azalır. Günlük aktivitelerle artan bir ağrı olur. Kifoz sıklıkla semptomatiktir ve tepesi torakal omurgaların üst tarafı yerine sıklıkla orta ve alt bölgesinde bulunur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kifoz tedavisinde yenilikler nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN