Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamileyseniz bilinçsiz spordan kaçının

Giriş Tarihi: 23.1.2016
Hamileyseniz bilinçsiz spordan kaçının

Her haftanın heyecanla beklendiği hamilelik boyunca en önemli şey anne adayının düzenli doktor kontrolünden geçmesidir. Hamilelikte egzersiz yararlıdır ancak bilinçsiz yapılan egzersiz hareketleri, özellikle hamileliğin ilk birkaç ayında düşükle karşılaşılmasına sebep olabilir

Pek çok anne adayının kafasında hamileliği boyunca bitip tükenmek bilmeyen sorular dolaşır. Yaklaşık 40 hafta süren hamilelik boyunca bazı kurallara uymak gerekir. Her haftanın heyecanla beklendiği hamilelik boyunca en önemli şey, anne adayının sağlıklı beslenmesi ve düzenli doktor kontrolünden geçmesidir. Ve hamileliği boyunca birtakım kurallara uyması gerekir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Serkan Oral, anne adaylarının dokuz ay boyunca yapmaması gerekenleri anlattı...

Ağır kaldırmayın

Anne adayları karınlarındaki bebek nedeniyle zaten yük taşıyor ve sırt ağrısı çekiyorlar. Bu yüzden bunu artırmaya hiç gerek yok. Ağırlık taşımanın ve sırta daha fazla baskı yapmanın ne anneye ne de bebeğe yararı olabilir. Çok çok ağır olmamak koşuluyla alışveriş torbaları ya da bebek taşımak herhangi bir sorun oluşturmaz. Ancak taşırken dizlerinizden güç alarak, ağırlığınızı bacaklarınıza vermeniz daha doğru olur.

Pastörize olmamış besinler

Pastörize edilmemiş süt ürünleri gibi besinler bağırsaklarda parazit oluşmasına neden olabilir. Hamile kadınların bünyeleri bu dönemde daha hassas olacağı için bu gibi nedenlere bağlı besin zehirlenmeleri ortaya çıkabilir.

Sürekli ayakta kalmayın

Hamileliğin her döneminde anne aşırı yorucu işlerden kesinlikle uzak durmalıdır. Bedenini, özellikle de karın bölgesini zorlayarak bebeğe zarar verebilecek hiçbir harekette bulunmamalıdır. Çok uzun süre ayakta kalmamalı, yürüyüşlerinde her 15 dakikada bir kısa molalar vermelidir.

Tomografiye girmeyin

Tomografi, yüksek oranda radyasyon içerdiği için hamile kadınlarda kullanılması tavsiye edilmez. Tomografi sırasında anne karnındaki bebek direkt olarak radyasyona maruz kalabilir. Bu durum, bebeğin sağlıklı gelişiminde birtakım olumsuzlukların yaşanmasına neden olabilir.

Stresten uzak durun

Hamilelikte yaşanan stres hem anneyi, hem de bebeği olumsuz etkiler. Araştırmalar, hamilelik sırasında strese maruz kalan kadınların hamileliklerinin 17'nci haftasından itibaren bebeklerinin gelişiminin etkilendiğini gösteriyor.

Kontrolü spor yapın

Bilinçsiz yapılan egzersiz hareketleri, özellikle hamileliğin ilk birkaç ayında düşük gibi acı bir sonuçla karşılaşılmasına sebep olabilir. Hamilelik döneminde egzersiz yapmak yararlıdır. Ancak mutlaka doktora danışmak gerekir. Kontrollü olarak spor yapılması, anne adayları açısından yararlı olacaktır.

Kafeinden kaçının

Kafeinden kaçınmak sizin için çok iyi olacaktır. Eğer kafeine düşkünseniz, en azından tüketiminizi sınırlandırın. Araştırmalar, günlük 200 mg kullanımın, hamileler üzerinde herhangi bir sakıncası olmayacağını açıklamıştır.

Alkol ve Sigara kullanmayın

Dokuz ay içinde alkol kullanırsanız, bebeğiniz de kullanmış olur. Alkol önce kanınızda dolaşır, sonra da plasenta aracılığıyla bebeğinize ulaşır. Bu kullanım bebeğinizde kalıcı hasarlara ya da bebeğin ölümüne sebep olabilir. Hamilelikte sigarayı bırakmamak, bebeğin ölü ya da prematüre doğmasına sebep olabilir. Sigaranın bu kadar zararlı olmasının sebebi, içinde karbonmonoksit ve nikotin barındırmasıdır. Bu maddeler yüzünden bebekte besin yetersizliği ve kan basıncı artışı oluşur. Hamilelikten önce sigarayı bırakmalısınız.

Civaya dikat edin

Deniz mamulleri iyi bir protein ve demir kaynağıdır. Ancak bazı türler tehlikeli seviyelerde cıva içerir ki bu da bebeğin gelişen sinir sis- temine zarar verebilir. Bu türler; kılıçbalığı, köpekbalığı, uskumru ve kiremit balığını bünyesinde barındırır.

Pişmemiş et yemeyin

Pişmemiş yemekler tüketirseniz, hamile olmayan her kadın gibi sizin de zehirlenmeniz muhtemeldir. Ancak siz hamile olduğunuz için hastalanma riskiniz diğerlerine göre daha yüksektir. Nadir de olsa, bebeğiniz de bundan etkilenebilir. Yemeden önce pişirilmesi gereken besinleri çok iyi pişirmelisiniz. Yumurtaları sarısı ve beyazı katılaşıncaya kadar pişirin ve kısmen pişmiş ya da çiğ yumurtalardan kaçının. Ayrıca işlenmiş etler de hamilelik sırasında şişkinliğe sebep olan sodyum içerirler.

Çok iyi yıkayın
Ham meyve ve sebzeler hamilelikte kesinlikle bolca tüketilmelidir. Dikkat edilmesi gereken tek husus; bahçe, tarla gibi yıkanmayan yerlerden geldiyse çok iyi yıkanılması gerektiğidir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Hamileyseniz bilinçsiz spordan kaçının
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN