'nin normal ten farkı yok'

Giriş Tarihi: 25.1.2016 15:02
'Domuz gribinin normal gripten farkı yok'

Muş'un Bulanık Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Lokman Hızmalı, nin mevsime bağlı olarak gelişen ten bir farkı olmadığını söyledi.

''Domuz gribi mevsimsel gripten daha hızlı iyileşiyor''

Açıklamalarda bulunan Dr. Lokman Hızmalı, nin mevsimsel ten daha hızlı iyileştiğini söyledi. Hastalık nedeniyle paniğe kapılmaya gerek olmadığını ve hızlı hareket etmek gerektiğini ifade eden Hızmalı, bu dönemde ortaya çıkan bazı grip vakalarına domuz gribi tanısı konduğunu ve kontrol altında tutulduğunu söyleyerek, domuz gribinin öldürücülüğünün düşük olduğuna ve mevsimsel gripten daha hızlı iyileştiğine dikkat çekti. 2009 yılında Meksika'da ortaya çıkan ve o yıllarda birçok kişinin ölümüne sebep olan domuz gribinin yeni bir virüs olmadığını belirten Dr. Hızmalı, bu nedenle insanların bugün için korkmaması gerektiğini söyledi. Dr. Hızmalı, "Domuz gribi, özellikle sonbahar ve kış ayları olmak üzere tüm yıl etkisini gösteren bir çeşit hastalıktır. Tıbbi açıdan açıklamak gerekirse; H1N1 tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. İlk olarak Meksika ve ABD'de birçok kişide saptanan domuz gribi ardından çok sayıda ülkeye yayılmıştır. Bu hastalığın isminin domuz gribi olmasının sebebi ise domuzlar arasında görülen grip virüslerine oldukça benzerlik göstermesidir. Bir tür insan, domuz ve kuş virüslerinin karışımıdır şeklinde konuştu.

DOMUZ GRİBİNİN İLACI: BALIK ÇORBASI
Domuz gribi vakalarında yüksek ateşin önemli bir belirti olduğunu söyleyen Dr. Hızmalı, "39-40 dereceye varan ateş, kuru öksürük, vücudun geneline yayılan kas ve eklem ağrısı, bazı kişilerde boğaz ağrısı ve burun akıntısı ile yorgunluk, domuz gribinin belirtileri arasında sayılabilir. Ama bu belirtiler normal mevsimsel bir gripte de görülen belirtilerdir. Ateş, öksürük ya da ağrı şikyetinden ikisi varsa mutlaka bir kurumuna başvurmak gerekiyor. Risk grubuna girip girmediklerini kişilerin kendileri tespit edemez, hekim değerlendirmesi önem taşıyor dedi.

DOMUZ GRİBİ, KRONİK HASTA VE ÇOCUKLARI TEHDİT EDİYOR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Domuz gribinin normal gripten farkı yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN