Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, ve kısırlığa neden oluyor

Giriş Tarihi: 25.1.2016 14:32

, , ve ilişkisi hakkında... Sigara, alkol, uyuşturucu, aşırı kafein tüketiminin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri herkes tarafından bilinmektedir.

Günümüzde çiftlerin yüzde 10-15'i problemleri yaşamaktadır. Genetik faktörlerin dışında hayat tarzı, yaşam standardı, stres, kişinin alışkanlıkları, işi, iş ortamı gibi birçok sebep kısırlık nedenleri arasında sayılabilir. Bazı doğuştan gelen hastalıkların ya da bozuklukların neden olduğu kısırlığın önüne geçilemez ama kısırlık riski altında olan kişilerin hayatlarında yapacakları ufak değişiklikler belki onları bu hastalıktan kurtarabilecektir.

Sigara, alkol, uyuşturucu ve kısırlık ilişkisi


Kişide bulunan kalıtsal bozukluklar, testislerin doğuştan olmaması, problemli olması, yumurtalıklardaki genetik bozukluklar önüne geçilemeyen, tedbir alınarak olması engellenemeyen nedenlerdendir. Bunlar tedavilerle düzeltilebilir ve kısırlık teşhisi konan hastaların tedavi edilmesi ile gebelik gerçekleşebilir. Bir de kısırlığa neden olan bazı dış faktörler vardır. Bunların değiştirilmesi yapılmaması ya da bazılarının yapılması kısırlığı önleyici, engelleyici olabilir.

Kilo, kişinin aşırı kilolu ya da çok zayıf olması kısırlık nedenleri arasında gösterilmektedir. Kişi normal kilosunu koruyarak, düzenli ve dengeli beslenerek kilosunun kısırlık nedeni olmasını önleyebilir.

Stres
, kadında yumurtlama bozukluklarına, düzensiz adet görmeye, erkekte sperm üretiminde problemlere yol açabilmektedir. Stres hayatımızın her alanında var, korunmak zor fakat stresi azaltabiliriz. Stresli ortamlardan uzak durarak, stresli bir iş ise iş değişikliği ile hayatımızdaki ufak bazen de köklü değişikliklerle stres kısırlık problemi olmaktan çıkabilir.

Alışkanlıklar (Alkol, sigara, uyuşturucu, kafein kullanımı), , , , aşırı kafein tüketiminin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Bu maddelerin kullanılması üreme sağlığı açısından da tehlikelidir. Haftada 6 bardaktan fazla alkol, günde 6 bardaktan fazla kafein, aşırı sigara kullanmak yumurtada ve spermde yapısal bozukluklara, sperm sayısının azalmasına, yumurta ve spermin kalitesinin azalmasına neden olmaktadır.

Hareketsiz yaşam, hayatımızın monotonluğu içinde çoğu zaman egzersiz yapmaya fırsat bulamıyoruz. Hayatımızdaki hareketsizlik metabolizmamızın yavaşlamasına dolayısı ile kilo alınmasına neden olur. Düzenli egzersizlerle, yürüyüşlerle ya da koşularla hayatımızı hareketlendirebiliriz. Hareketsizliğin getirdiği olumsuzluklardan kurtulabiliriz.

Kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için düzenli hayat, düzenli ve dengeli beslenme, spor olmazsa olmazlardandır. Sağlığımız için faydalı olan hayat tarzını korursak, ekstra bir şey yapılmasına gerek kalmadan üreme sağlığımızı da güvence altına almış oluruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigara, alkol ve uyuşturucu kısırlığa neden oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN