tanısı nasıl konur? Nasıl tedavi edilir?

tanısı konulduktan sonra izlenen yol nedir? Skolyozda tanı ilk planda gözlem olarak yapılır. Bu tanıyı aile tarafından dahi konulabilir. Sağlıklı tanı konulabilmesi ve skolyozun çeşidinin öğrenilmesi için öncelikle fizik muayene, sonrasında rontgengrafi alınmaktadır...

Giriş Tarihi: 25.1.2016 15:02
Skolyoz Tanısı Nasıl Konulur?
da tanı ilk planda gözlem olarak yapılır. Bu tanıyı aile tarafından dahi konulabilir. Sağlıklı tanı konulabilmesi ve skolyozun çeşidinin öğrenilmesi için öncelikle fizik muayene, sonrasında rontgengrafi alınmaktadır. Röntgengrafileri sağlıklı tanı konulması için ayakta çekilir. Ön yan ve sırt olarak çekilen grafi sonucunda skolyozun eğimi ortaya çıkar. Skolyoz tek başına ortaya çıkmayabilir ve ya başka bir bölge ile bağlantı olabilir. Bu açıdan sistemik bir muayene gerekebilir.

Skolyoz tanısı konulduktan sonra izlenen yol nedir?


Skolyoz (Omurga eğriliği)
hastalığı tedavisinde geliştirilen yeni ameliyat tekniğinin, Karadeniz'de "ilk kez" Medical Park Samsun Hastanesinde uygulandığını söyleyen Prof. Dr. Nedim Karaismailoğlu "Medical Park Hastanesi'nde skolyoz (omurga eğriliği) tedavisi gören 7 yaşındaki Yusuf Şahin, Türkiye'de yeni yapılmaya başlanan, omurga eğriliği için yeni geliştirilen ameliyat tekniği ile operasyona alındı. 4 saatlik bir operasyon ile 20 cm uzunluğunda "uzayan platin" adı verilen bir alet takıldı." şeklinde konuştu.

Bu tekniğin Türkiye'de son 6 aydır uygulandığını ifade eden Prof. Dr. Nedim Karaismailoğlu, "Bu yeni yöntem çocuğun büyümesine ve eğriliğin giderek azaltılmasına müsaade ediyor. Tekrar ameliyata gerek olmadan 3 ayda bir hasta geliyor. Ameliyat yapılmadan bir makine yardımı ile içteki parçanın uzaması sağlanıyor ve çocuğun konforu artıyor. Bu yöntem, hastalar için umut ışığı oldu" dedi.

Skolyoz Tedavisi
Skolyoz tedavisindeki gelişmeler son yıllarda ileri bir noktaya geldi. Önceden zorlu ve sıkıntılı bir tedavi süreci mevcut olurdu. Mevcut durumda skolyoz tedavisi kişiye göre eğrilik durumuna göre farklılıklar göstermektedir. Bir inşaat planı yapar gibi skolyozun tedavi planının yapılması gerekir. Yalnızca korse ve alçı yeterli olur mu? Ameliyat kaçınılmaz mı? gibi soruların yanıtları kişinin durumuna göre değişmektedir. Skolyoz belli bir dereceyi aşınca cerrahi müdahele kaçınılmazdır. Major cerrahiler 10 yaşından sonraya bırakılır. Bu dönemden önceki cerrahi müdaheleler daha çok geçici olan türdendir. Cerrahi sonrasında skolyoz ortadan kaldırılır. Ne kadar erken yapılırsa eğriliğin düzelme şansı o derece yüksektir. Skolyoz genelde büyüme döneminde artış gösterir. Sonrasında ise yılda 1 derecelik artış gözükebilir. Skolyoz ameliyatı sonrası hasta 2 gün içerisinde ayağa kalkabilir ve rahatlıkla dolaşabilir. Eski uygumalarda bu süre 1 seneleri bulmaktaydı. Skolyoz ameliyatı hastaya bir kez yapılır ve sonrasında iyileşme yaşanarak bir kez daha müdaheleye ihtiyaç kalmaz.

Omurga eğriliği tedavisi gören hastalar her 6 ayda bir, 6 saat süren ameliyata giriyor, yeni geliştirilen bu yöntem ile 4 saatlik ve daha küçük bir operasyon sonucunda hastaların sağlıklarına kavuşabiliyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Skolyoz tanısı nasıl konur? Nasıl tedavi edilir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN