SSK - SGK sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

SGK işe giriş tarihinizi öğrenmek istiyorsanız SGK sorgulama ve SSK sorgulama işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Bu işlemi yapmak birkaç dakikanızı alacak.

Giriş Tarihi: 3.2.2016 09:48
SSK - SGK sorgulama işlemleri nasıl yapılır?
Vatandaşlar tarafından daima kullanılan her alanda bizlerin ihtiyacı olan Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü belgesini almak kolaylaşmıştır. Eski dönemlerde bizler bu belgeye sahip olabilmek için öncelikle bir SGK kurumuna gitmemiz gerekirdi. Biz vatandaşlar olarak bu belgeyi almak için kuruluşa gitmekte sorunlar yaşayabiliriz. Büyük bir şehirde yaşamımızı sürdürüyorsak bizlerin SGK kurumuna ulaşımı güç olabilir. Hele ki bizler çalışma hayatımızda oldukça yoğunsak bu belgeyi almaya zaman ayırmakta da zorlanabiliriz. Çünkü biliriz ki bizler bu kuruma gittiğimiz de orada oluşan fazla kalabalık bizlerin işlemini aksatabilir. Bu kuruluşa işi olup ta giden yalnızca bizler olmayacağımız için bu kurumlar da oluşan sıra bizleri vakit kaybına uğraştırabilir.

Saatlerce sıra beklemek oldukça sıkıcı ve yorucudur. Çalışma hayatımızdan vakit bulup bizler bu işi halletmeye zaten kısıtlı zaman ayırabiliriz. Hafta sonlarında bu kurum kapalı olur. Öğle tatilleri ve mesai saatleri içinde bu kuruma ulaşmanız gerekir. Çünkü bu saatlerde sizler işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bizlerin o gün içerisinde bu belgeyi ulaşması gerekirken bu nedenlerle bizler bazı zamanlarda ne yazık ki bu belgeye sahip olamayabiliriz.

Bunun gibi durumlardan dolayı bizler oldukça sıkıntı çekebiliriz. Vatandaşlar olarak bizler sıkıntı çekmemek için oldukça zorlu zahmete kapılmadan bizler çok daha kolay bir yolla hizmet dökümü belgesini alabiliriz. Devletimiz biz vatandaşların en kadar zorluk çektiğinin farkındadır. Dolayısıyla bizlere oldukça kolaylıklar tanımış işlemlerimizi en kısa zaman içerisinde gerçekleştirebilmemizi sağlamıştır. Tüm Türkiye üzerinde gerçekleştirilen bazı işlemleri tek bir çatı adı altında toplayarak bizlerin gereksiz zaman kaybına uğramasını engellemiştir. Üstelik biz vatandaşlara yönelik hazırlanan bu sistem herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilir. Her nerede olursanız olur bu sistemi kullanmanızı hiçbir şey etkileyemez. Bizler teknolojik gelişmelerinde etkisiyle birden fazla işlemimizi artık akıllı cep telefonlarımızdan, tabletlerden ve bilgisayarlardan kolayca yapabiliriz. Evde, işte, yolda, bahçede dilediğiniz her türlü alanda yapabilecek olduğunuz bu işlemlerin sayısı oldukça fazla çeşidi de bir o kadar çeşitlidir. Sosyal, sağlık, eğitim, kültürel alanlarda olduğu gibi çok çeşitli alanlarda kullanabilecek olduğunuz bu internet sistemini her koşulda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Devletimiz tarafından online işlemleri gerçekleştirebildiğimiz e-devlet sisteminin biz vatandaşlara sunmuş olduğu hizmetlerden de kolaylıkla yararlanabiliriz.

Teknoloji çağı her zaman kendini belli etmekte bunun beraberinde hizmetinin kapılarını sonsuza dek açmaktadır. Bu ilerleme bizlerin işlemini daha da kolaylaştırdığı için bizler en ufak işlemlerimizi saatlerce sıra bekleyerek değil oldukça kısa biz zaman dilimi içinde yapabilmemizi sağlar. Bu yeni uygulama sayesinde kendi kişisel bilgilerinizi koruyarak SSK sorgulama ve SGK hizmet dökümü belgesine ulaşabilirsiniz. SSK sorgulama hizmeti sayesinde çalışanlar sigortalarının zamanında yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. E-Devlet hizmeti adı altında sizler sigorta bilgilerinize detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Kamu işlemlerinizi gerçekleştirirken yapmanız gereken şey bu sisteme giriş yapmak. Bu uygulamadan yararlanmak ise bebek oyuncağı denecek kadar kolay ve basittir. Bu uygulamaya giriş yapmakta bir o kadar kolaydır. Sizlerin yapmaları gereken tek şey e-Devlet şifresi almaktır. Ya da elektronik imza şeklinde bu resmi siteye girişinizi gerçekleştirmeniz gerekir. Vatandaşlar tarafından e-Devlete girişte en çok kullanılan yol e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmaktır. Postaneye giderek alabileceğiniz bu şifreyi sizler alabilirsiniz. Şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ardından SGK hizmet dökümü alabilmek için e-Hizmetler bölümüne geliniz. Sisteme girişinizi yaptıktan sonra ana ekranda karşınıza 3 ana bölüm gelecektir. Bu bölümler ise şunlardır; E-Hizmetler, kamu kurumları ve belediyeler olarak başlıklar altında toplanmıştır. Bu alandan sizler işlem yapacak olduğunuz kurumun baş harfini seçiniz. Örneğin hizmet dökümü alabilmek için sizler S harfini seçin ve kurumun adının bulunduğu başlığı seçin. Karşınıza açılacak olan sayfada yer alan isim, soy isim, doğum yeri, doğum yılı, yaşınız ve benzeri kişisel kimlik bilgilerinizin yanında hangi sigorta kurumuna bağlı iseniz onu seçerek aşağıda bulunan sorgula butonuna basmanız yeterli olacaktır. Hemen ardından sizler SGK hizmet dökümü belgesine yani SSK sorgulamayı bu şekilde ulaşabilirler. Üstelik ister gecenin bir yarısı olsun isterseniz de öğlenin bir vakti bu hizmetlerden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Her yerde rahatlıkla SGK hizmet dökümü belgesine ulaşabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SSK - SGK sorgulama işlemleri nasıl yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN