Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ler kronik yorgunluğa sebep oluyor

Sinir sistemini ve hormonları olumsuz etkileyen baharat kokulu lerin kronik yorgunluğa yol açtığı belirlendi. Uzmanlar, 'Mis gibi kokmak isterken yorgun düşebilirsiniz' uyarısı yaptı.

Giriş Tarihi: 1.3.2016 14:17
Parfümler kronik yorgunluğa sebep oluyor
Parfümler 'kronik yorgunluk sendromu'na neden oluyor

Son zamanlarda sürekli başınız ve kaslarınız ağrıyor, kendinizi yorgun hissediyorsanız 'kronik sendromu'na yakalanmış olabilirsiniz! Özellikle 30-50 yaş arası kadınları vuran bu sendroma kullanılan ler de yol açabiliyor.

Yapılan araştırmalar ortaya koydu

ABD'de yapılan araştırmalar aşırı ve sahte parfüm kullanımının ' sendromu'na neden olduğunu ortaya koydu. Birçok parfüm içerisinde bulunan ethanol gibi kimyasallar, hormon yapınızdan tutun da sinir sisteminize kadar birçok konuda olumsuz etki yaratabiliyor.

Yoğun baharat kokulu parfümlerden uzak durun

Bu yüzden 'kronik yorgunluk sendromu' yaşıyorsanız özellikle yoğun baharat kokulu den kaçınmanız şart. Uzmanlara göre bu rahatsızlıkla mücadelede ilk koşul doğru beslenme. En doğru beslenme şekli de 'Akdeniz diyeti'... ABD ve Avrupa'da yapılan çalışmalar da Akdeniz diyetini benimseyen İtalyanlar'ın bu hastalığa yakalanma oranının tüm dünyaya oranla hayli düşük olduğunu gösteriyor. Yine Harvard Üniversi i'nin araştırmasına göre de zeytinyağı kullananların kronik yorgunluk sendromuna yakalanma riski yüzde 30 daha az.

Kaynak: Takvim

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parfümler kronik yorgunluğa sebep oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN