Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korkusunu önemseyin ve ona güven verin

Çocuğunuzun okul fobisi varsa, okula gitmemek için türlü yalanlar söylüyorsa; önce sabırlı ve kararlı olun. Çocuğun korkularını önemseyin ve ona okulun yanınız kadar güvenli olduğunu söyleyin. Okula gitmek isteyip istemediğini sormayın; bunun bir zorunluluk olduğunu hissettirin

Giriş Tarihi: 6.3.2016
Korkusunu önemseyin ve ona güven verin
Çoçuklardaki okul fobisi ebeveynlerin en sık yaşadığı problemler arasındadır. Psikolog Y. Eray Varol; okul fobisiyle ilgili şu bilgileri verdi:
Çocuklar, okulla birlikte yeni bir yaşama adım atarlar. Belki önceleri bu hayatı yadırgarlar ancak daha sonra hepsi bu yaşama ayak uydurup, birer birey olurlar ve büyüyüp gelişirler.
Bazı çocuklarımız ve aileleri için okul süreci zorlu ve sıkıntılı hale gelebilir. Gerek yapısal, gerekse aile tutumlarına göre değişik özelliklere sahip olan çocukların bazıları yeni ortamlara çok kolay uyum sağlayabilse de bazılarında bu süreç daha zor olabilir. Bu süreçte bazı çocuklar 'okul korkusu' denilen bir duyguyu daha yoğun yaşayabilirler.

YENİ HAYAT ONU KORKUTABİLİR

Korku, insan beyninin ürettiği üzüntü, sevinç, mutluluk gibi duygular doğal ve normal bir duygudur. Organizmanın sağlıklı ve uzun yaşaması için bir savunma mekanizmasıdır. Korku bir tepkidir.
Okul korkusu ise çocuğun, yeni bir ortama ya da yeni bir yaşam alanına girdiği zaman ilk hissettiği duygudur. Kendini güvende hissetmediği, onun yaşamını tehdit eden bir unsurdur. Onu koruyan, kollayan, sakınan ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılayan annelerinden, babalarından n ayrılmaları sonucu hissedilen bir duygudur. Yani sosyal varlığının tehdit edildiği durumda verdiği tepkidir.
Bu tehditler ortadan kalkıp korku ve kaygı duygusu yerini merak, zevk alma, kabul görme ve rahatlama duygusuna bıraktığı anda okula uyum gerçekleşir. Okulun bu süreçten sonra artık işlevi başlar; çocuklar gelişmeye başlar.

ÇOCUĞUN TEPKİLERİNİ İYİ TANIYIN
Okul, çocukların zamanlarının büyük bir bölümünün geçeceği bir yerdir. Çocukların bu yaşama hazırlanmalarını ve bu yaşamdan kaliteli şekilde yararlanarak gelişimlerini sağlamak; hem ebeveynlerin, hem de eğitimcilerin görevidir. Ebeveynlerin okula güvenerek işbirliği yapması bu sürecin daha nitelikli atlatılmasında etkili olur. Bu işbirliği, çocukların kendilerini daha da güvende hissetmelerine yardımcı olur.
Anne ve babalar da, kendi duygularını, heyecanlarını ve endişelerini kontrol etmeye çalışmalı. Kendilerine, çocuklarına ve okula güvenmeli. Çocuğun korkusu mutlaka önemsenmeli ve yok sayılmamalı. Çocuğa, okulun, en az ailesinin yanı kadar güvenli olduğu hissettirilmeli. Çocuğun duyguları, tepkileri çok iyi tanınmalı. Her çocuk aynı değildir.

OKULA HAZIR MI?

Okulla ilgili size çok sorular soruyor ve okul yaşamını merak ediyorsa,
Okul materyallerini size erkenden aldırma ve kullanma isteğini yoğun olarak hissediyorsa,
Okokul kıyafetleri ve materyalleri ile fotoğraf çektirmek ve bunu başkaları ile paylaşmak istiyorsa,
Okula gitmek için gün ve haftaları size sık sık soruyorsa,
Okula gidince neler yapacağından size bahsediyorsa,
Size bağlılığı makul bir seviyede ise,
Gelişim dönemlerine uygun motor, bilişsel, duygusal ve dil becerileri gelişmişse; okula kendini hazır hissediyor diyebiliriz.

ORTAK BİR TUTUM SERGİLEYİN
Çocuğunuzun güçlü yanlarını ortaya koyarak, bu özelliklerinin okula nasıl yansıyabileceğini onun anlayabileceği bir dille anlatın.
Okul dışında da farklı arkadaşlıklar kurmasını sağlayabilirsiniz.
Okula gitmek isteyip istemediğini ona sormayın; bunun bir zorunluluk olduğunu hissettirmeye çalışın.
Onun okul hakkındaki sorularını cevaplayın.
Çocuklarınızla konuşup okul ortamının bilinmeyen bir ortamdan; bilinir, merak edilir ve zevk alınır bir ortam olarak algılamasını sağlayın.
Okula gitme konusunda kesinlikle ödün vermeyin, kararlı, sakin ve sabırlı olun.
Anne-baba ve diğer ebeveynler olarak ortak bir tutum sergileyin.
Eğer evde onu rahatlatan sakinleştiren ya da yanında taşımasını istediği bir oyuncak ya da materyali varsa, okula onunla gitmesine izin verin.
Okulun eğlenceli yönlerinin neler olabileceğini beraber tartışın. Bu yönlerin neler olabileceğini ona sorun ve siz de katkıda bulunun.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korkusunu önemseyin ve ona güven verin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN