Günde 1 elma ömrü uzatıyor

Avustralyalı doktorlar günde bir elma yemenin erken ölüm riskini yüzde 35 azalttığını tespit etti. Elmadaki yoğun flavonoid maddesi hücrelerin yaşlanmasını engelliyor

Giriş Tarihi: 4.4.2016
Günde 1 elma ömrü uzatıyor
İngilizlerin ünlü "Elma giren eve doktor girmez" deyişinin doğruluğu bir kez daha kanıtlandı. Avustralya'da bulunan Western Australia Üniversitesi'nin (UWA) 70-85 yaş arası bin 456 kadın üzerinde yaptığı bir araştırmada, her gün 100 gram (Ortalama bir elma ağırlığı) elma yemenin yaşam süresini uzattığı ortaya çıktı. Tüm meyveler arasında en yüksek seviyede flavonoide sahip elmanın yaşam kalitesini artıran en etkili meyve olduğu belirleniyor. Flavonoidler sahip olduğu antioksidan etkisiyle hücrelerin zarar görmesini engelliyor. Flavonoidler armut, çilek ve turpta da bulunuyor. UWA'da görev yapan Dr. Jonathan Hodgson, özellikle elmanın kabuğunda yüksek miktarda flavonoid ve lif bulunduğunu vurguluyor. Hodgson "Çalışmamız sık sık elma yemenin özellikle yaşlı kadınlarda erken ölüm ve kanserden ölüm riskini düşürdüğünü gösterdi" diye konuştu. Elma yüksek oranda life sahip olduğu için kolesterol seviyesini, yüksek tansiyonu ve kansere yakalanma riskini düşürüyor.

'TÜKETİMİ ABARTMAYIN' UYARISI
Elma ayrıca magnezyum, potasyum ve C vitamini açısından da zengin. 'deki East Anglia Üniversitesi'nden (UEA) Profesör Aedin Cassidy ise elma yerken miktarı abartmamak gerektiğini belirtiyor. Benzer bir araştırma gerçekleştiren UEA'nın Norwich Tıp Fakültesi de elmanın hem kadınlarda hem de erkeklerde erken ölüm riskini düşürdüğünü tespit etti. Elmanın az miktarda kilo kaybı sağladığı ve kilo alımını engellediği de belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Günde 1 elma ömrü uzatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN