türlerinin savaşçıları

Kalp-damar hastalıklarından sonra en çok can alıyor. le mücadelede doğru beslenmenin önemine çeken uzmanlar, ‘Her kanser türünün farklı bir savaşçı gıdası var’ diyor...

Giriş Tarihi: 4.4.2016 14:40
Kanser türlerinin savaşçıları

Hayatı tehdit eden le mücadelede beslenme önemli rol oynuyor. Ülkemizde 1-7 Nisan tarihleri arasında kutlanan Haftası nedeniyle art uyarılarda bulunan uzmanlar, her kanser türüne karşı tüketilmesi gereken ayrı bir besin olduğunu belirtiyor. "Her gıda her kansere çare değil" diyen uzmanlar, kanser ve beslenmeye dair çok özel bilgiler veriyor...

AKCİĞER: TERE
Brüksel lahanası, brokoli, maydanoz, kıvırcık, tere, roka, fesleğen gibi sebzelerin ne karşı tedavi edici özellikleri bulunuyor. Bu besinler kanın akışkanlığını artırıyor.

GIRTLAK: HAVUÇ
yle ilgili yapılan çalışmalar, A vitaminini az tüketenlerde bu kanser türüne daha fazla rastlandığını gösteriyor. Bu kişilere havuç, pırasa, kayısı, inek sütü gibi A vitamini zengini besinler tüketmeleri öneriliyor.

YEMEK BORUSU: MUZ-PATATES
Özofagus, yani yemek borusu kanserli hastaların yeşil ve sarı sebzeleri az, eti fazla tükettikleri belirtiliyor. Singapur'da yapılan bir çalışmanın sonuçları yemek borusu kanserinde tatlı patates ve muzun etkisine çekiyor. Bu gıdaları yemek borusu kanseri hastalarının çok tüketmeleri gerekiyor.

KOLON: KEFİR
Kanserli hastalara ameliyattan sonra protein desteği için süt ve süt ürünleri öneriliyor. Hastaya verilen sütün laktozsuz veya yağsız olması gerekiyor. Probiyotik zengini kefir hastalarına tavsiye ediliyor. Aynı zamanda kanserden koruyor.

MİDE: MERCİMEK
olanların yeşil sebze-meyveleri az tükettiklerine dikkat çekiliyor. C vitamini bu kanserde koruyucu etkiye sahip. E vitamini tüketimi ise ameliyat sonrası beslenme açısından önemli. Bitkisel proteinden zengin beslenilmesi gerektiği için bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlamak açısından lifli gıda ve tahıl tüketimi öneriliyor. Mercimek, nohut, fasulye gibi besinlerin yararlı etkilerinin de gözden kaçırılmaması gerekiyor.

MEME: BROKOLİ
Yapılan araştırmalar her yıl binlerce kadının nden öldüğünü gösteriyor. Saptanan bulgular ve nedenler doğrultusunda bakıldığında yaşam tarzı ve beslenme tetikleyici unsurlar olarak öne çıkıyor. Brokoli, zeytinyağı, soya, keten tohumu bu kanser türüne karşı koruyucu kalkan olarak görev yapıyor.

Kaynak: Takvim

BU BESİNLER KANSERDEN KORUYOR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanser türlerinin savaşçıları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN