Türkiye'nin en iyi haber sitesi

aşılarında kortizon yok

Giriş Tarihi: 12.4.2016
Alerji aşılarında kortizon yok

Bahar aylarında sık görülen hastalıklarının en etkin tedavilerinden biri aşıdır. Aşıların içinde çoğu ailenin korkusu kortizon bulunmuyor

Bahar aylarında bahar yorgunluğu, grip, soğuk algınlığı, ishal gibi hastalıkların yanı sıra k hastalıkların belirtileri de kendini gösterir. Liv Hospital Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay; peş peşe hapşırma, burun kaşınması, ve burun tıkanması gibi belirtiler varsa, çocukta alerjik nezlenin olabileceğini söylüyor. Prof. Dr. Ahmet Akçay, alerjik nezle hakkında bilgi verdi...

Çocuklarda alerjide tanı yöntemleri nelerdir?
Alerjik hastalık belirtisi olan çocuklarda, alerjik hastalığın kesin teşhisi konulması gerekir. Ciltten alerji ve solunum testi yapılır. Yeni geliştirilen bir alet yardımı ile nefeste alerjiyi gösteren maddeye bakılarak karar verilebilir. Daha önceki yıllarda teşhisi koymada zorluk yaşanırken günümüzde çok daha kolay teşhis konuluyor. 'Egzama bebeklerde olur, zamanla geçer' diye bilinirken, günümüzde bebeklerdeki egzama nedeni ortaya çıkarılıp tedavi ediliyor. Bu rahatsızlık genellikle gıda alerjisinin nedeni olarak ortaya çıkıyor. Sonuçta artık alerjik hastalıkların kesin teşhisi konulabiliyor. Her geçen gün alerji teşhisinde yeni yöntemler ortaya çıkmaya devam ediyor.

KAN TESTLERİ PAHALI

Alerji testleri neden önemlidir?
Alerji testleri, hastalığın teşhisi için çok katkı sağlar. Bu teste göre teşhis konulup tedavi planlanır. Belki de bu teste göre immunoterapi denilen aşı tedavisi yapılacaktır. Alerji aşısı yapılırken de bu test sonucuna göre hangi alerjenlerden olduğu belirlenir. Çocuklar yetişkinlerin minyatürü değildir. Bu yüzden çocuklarda yapılacak test ve teknik de değişir. Doğru teknikle, doğru alerjenlerle yapılacak test, çok önemlidir. Ayrıca çapraz reaksiyonları da değerlendirebilecek düzeyde eğitim almış olmak gerekir. Yetişkinlere uygulanan test teknikleri çocuklar için doğru sonuç vermeyebilir. Bu testler sonucunda alerjisi olmayan çocuklarda alerjisinin olduğu veya alerjisi olan çocukta alerjisinin olmadığı sonucu ile karşı karşıya kalabiliriz. Tek başına alerji testleri teşhis koydurmaz. Çocuk alerji uzmanları tarafından çocuktaki belirtiler ile alerji test sonuçları arasında değerlendirme yapılıp kesin teşhis konulmalıdır.

Alerji testleri kandan yaptırılabilir mi?
Kandan alerji testleri çok doğru sonuç vermeyebilir. Ayrıca kanla yapılan testler çok pahalıdır. Bu sebepten en doğru sonucu ciltten yapılan alerji testleri verdiği için kan yerine ciltten yapılan alerji testleri tercih edilir. Sadece ciltte problemi olan veya cilt testlerini etkileyen ilaç kullanan çocuklarda bu testi kandan yapmayı tercih ederiz.

Alerji testleri kaç yaşında yapılır?
Alerji testleri yeni doğan döneminden itibaren yapılabilmekle birlikte besin alerjisi ve egzama için iki aylıktan itibaren yapılabilir. Astım, alerjik nezle ve polen alerjisi için alerji testinin genellikle 2 yaşından sonra yapılması tercih edilir. Çünkü alerjinin gelişebilmesi için en az iki polen mevsimi ile karşı karşıya kalmak gerekmektedir.

En yaygın alerji çeşitleri nelerdir?
Astım, alerjik nezle, göz alerjisi, egzama (diğer adıyla atopik dermatit), kurdeşen, temas alerjileri, besin alerjileri, ilaç alerjileri, arı ve böcek alerjileri, lateks alerjisi; belli başlı alerji çeşitleridir.

Alerji tedavisi ömür boyu mu sürer?
Alerjik hastalıklar düzelmez, ömür boyu devam eder diye bilinir. Ancak son yıllarda alerji tedavisinde de yeni gelişmeler var. Alerjinin nedenine göre tedavi yapılabilir. Polene karşı alerjiniz varsa ve bahar aylarında sokağa bile çıkamıyorsanız; uygulanan tedavilerle bu durumu düzeltebiliyoruz. Dil altına sprey şeklinde veya cilt altına enjeksiyon şeklinde aşı tedavisi ile tedavi uygulanıyor. Aşı tedavisinde çocuklara sadece alerjen veriliyor. Aşı içinde ailelerin korkusu kortizon bulunmuyor. Sadece sorumlu alerjen bulunuyor. Tedavi sonuçları ise ailelerin yüzünü güldürüyor.

POLENLERE DİKKAT!

Bahar aylarında alerji riski artıyor mu? Neden?
Baharın gelmesiyle birlikte alerjik nezle, astım gibi alerjik hastalığı olan çocuklarda belirtiler de görülmeye başlar. Örneğin peş peşe hapşırma, burun kaşınması, nezle ve burun tıkanması gibi belirtiler alerjik nezlenin olabileceğini düşündürmelidir. Gözlerde sulanma ve kaşınma sık sık oluyorsa, göz alerjisi akla gelmelidir.

Çiçek açan bitkiler mi, yoksa çiçeksiz bitkiler mi daha çok polen yayıyor?
Bitkiler üremek için polen yayar. Çiçekli bitkilerin polenleri böcekler tarafından taşındığı için havada daha az bulunur. Bu yüzden polen alerjisine daha az neden olurlar. Çiçeksiz bitkilerin polenleşmesi ise rüzgarla olur. Bu yüzden polen mevsiminde havada çok fazla miktarda polen bulunur.

Parfümün ve diğer kokuların alerjik çocuklara etkileri nelerdir?
Alerjik çocukların ve yetişkinlerin akciğerleri çok hassastır. Bu yüzden de parfümlere ve kokulara karşı hassasiyetleri vardır. Bu nedenle alerjik çocukların ve yetişkinlerin keskin kokulu parfüm kullanmaması gerekir.

EBEVEYNLER BU ÖNLEMLERİ ALIN
Tekstil ürünü kullanımını en aza indirin
Evde nemi yüzde 40-50 arasında tutun
Çarşaf, nevresim ve yastık kılıflarını haftada bir kez, en az 55 derecede yıkayıp ütüleyin
Elektrik süpürgesinin tozu iyi emmesini sağlayın
Evde temizlik yapılırken özellikle çocukların aynı ortamda olmamasına dikkat edin
Bahar ayında astım, alerjik nezle ve göz alerjisi belirtileri oluyorsa, doktora başvurun
Astım ilaçları ağza sıkılmamalı, hazne yardımı ile kullanılmalıdır
Polen mevsiminde polenlerin yoğun olduğu saatlerde dışarıda olmamaya gayret gösterilmeli
Gözlerin polenlerden korunması için bahar aylarında güneş gözlüğü veya normal gözlük kullanılmalıdır. Akşamları eve gelince mutlaka kıyafetler değiştirilmeli ve duş alınmalıdır

ALERJİ, GENETİK BİR HASTALIK MI?
Alerjik hastalıkların birçok nedeni var. Alerjinin gelişmesine sebep olan başlıca nedenler, genetik ve çevresel faktörlerdir. Ailesinde herhangi bir alerjik hastalık olan çocuklarda alerjik hastalık gelişme riski yüksektir. Anne veya babada herhangi bir alerjik hastalık varsa, çocukta alerjik hastalık görülme olasılığı yüzde 30'dur. Hem anne, hem babada alerjik bir hastalık varsa; çocukta alerjik hastalık gelişme ihtimali yüzde 50'dir ve bu oran yüzde 80'e kadar çıkabilir. Alerjik hastalıkların gelişme nedenini sadece genetik ile açıklamak mümkün değildir. Ailesinde alerjik hastalık olmayanlarda da alerjik hastalık görülebildiği gibi, ailesinde alerjik hastalık olanlarda da alerjik hastalık gelişmeyebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alerji aşılarında kortizon yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN