Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk ayakkabısı yumuşak ve yuvarlak formlu olmalı

Yeni doğanlar ve süt dönemindeki çocuklar, ayakkabıya ihtiyaç duymaz. Yine de ayakkabı giydirmek isterseniz, yumuşak ve yuvarlak formlu modelleri tercih etmelisiniz

Giriş Tarihi: 17.4.2016
İlk ayakkabısı yumuşak ve yuvarlak formlu olmalı
Yanlış ayakkabı seçimi, çocukların ayak sağlığında geri dönülmez sorunlara neden olabilir. Bu sebeple, doğru ayakkabıyı bulmak büyük gerektiriyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Doğan, sağlıklı çocuk ayakkabısının püf noktalarını anlattı:

ACELE ETMEYİN:
Bebeklerin çoğu 12 aylıkken yürümeye başlar. Bu gelişme, anne ve babaları çocuklarına ilk ayakkabısını alma telaşına sokar. Oysa çocukların özellikle 2 yaşına kadar çıplak ayak ya da çorapla yürümelerine izin verilmesi gerekir. Böylelikle; ayakların normal büyümesi, sağlıklı kas gelişimi ve parmakların kavrama yeteneklerinin gelişmesi sağlanır.

YUMUŞAK MODELLER:
Yeni doğan ve süt çocukluğu dönemindeki çocuklara, patik ya da çorap giydirilebilir. Dış ortama çıkarken, illa ayakkabı giydirmek isterseniz, yumuşak ve yuvarlak hatlı ayakkabıları tercih etmelisiniz.

GELİŞİMİ ENGELLEYEBİLİR:
Çocuklarda cilt altı yağ dokusu fazla olduğu için 2 yaşına kadar her çocuğun ayağı düztaban izlenimi verir. Ancak çocuğa erken dönemde sert tabanlı ayakkabı giydirilmesi, ark denilen ayak kavislerinin fizyolojik gelişimini engeller ve düztabanlığın oluşmasını kolaylaştırır.

HANGİ AYAKABI?:
Yürümeye yeni başlayan çocukların ayakları gelişme sürecinde olduğu için, kauçuk ya da plastikten, yarı esnek tabanlı ayakkabılar tercih edilmeli. Bu dönemde lastik spor ayakkabı yerine normal ayakkabı daha uygundur. Çocuğunuz yanınızda olmadan ayakkabı almayın. Aldığınız ayakkabı için asla 'zamanla açılır' diye düşünmeyin. Çocuğunuza aldığınız ayakkabı daha ilk alındığı anda rahat olmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk ayakkabısı yumuşak ve yuvarlak formlu olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN