da 18,7 milyon bebek aşılanmıyor

Giriş Tarihi: 21.4.2016 14:53
Dünyada 18,7 milyon bebek aşılanmıyor

Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde yaklaşık 18,7 milyon bebeğe, yani her beş çocuktan birine, difteri, ve tetanos gibi önlenebilir hastalıklara karşı aşı yapılamadığını bilirdi.

DSÖ, 24-30 Nisan arasında kutlanan Bağışıklama Haftası öncesi yaptığı açıklamada, küresel aşılama planıyla milyonlarca ölümün önüne geçilebileceğine dikkati çekti.

Örgüte göre, aşıyla her yıl 2 ila 3 milyon kişinin ölümü engelleniyor. Küresel aşı eylem planının başarılı bir şekilde uygulanmasıyla 1,5 milyon kişinin daha ölümünün önüne geçilebilir.

Ancak örgüt, dünya genelinde hala yaklaşık 18,7 milyon bebeğe, yani her beş çocuktan birine, difteri, ve tetanos gibi önlenebilir hastalıkların aşısının yapılamadığına işaret etti.

Örgüt, açıklamada, tüm dünyada mevcut aşılara erişimi 2020'ye kadar sağlamak ve küresel aşılama hedeflerini gerçekleştirmek için ülkelere daha fazla adım atmaları ve aşı yapılamayan daha fazla çocuğa erişmeleri çağrısında bulundu.

Difteri, boğmaca ve tetanos gibi aşılara erişemeyen çocukların yüzde 60'ından fazlası Demokratik Kongo Cumhuriyet, Etiyopya, Hindistan, Endonezya, Irak, Nijerya, Pakistan, Filipinler, Uganda ve Güney Afrika'da yaşıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyada 18,7 milyon bebek aşılanmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN