‘Vücut detoksu kendi yapıyor’

adamlarına göre, popüler detoks formülleri yararsız: Böbrekler, karaciğer ve tüm vücut detoks işlevini görüyor. Meyve sularının toksinleri attığına dair bilimsel veri yok

Giriş Tarihi: 23.4.2016
‘Vücut detoksu kendi yapıyor’
Vücudunu zehirli maddelerden arındırmak ve sindirim sistemini dinlendirmek isteyenlerin son yıllarda rağbet ettiği detoks, insanlarına göre sanıldığı kadar faydalı bir uygulama değil. ABD'nin Winthrop Üniversitesi Hastanesi'nden Dr. James Grendell, "Herkes detoksla ilgilendiğini söylüyor. Ancak hangi toksinlerden kurtulmak istediklerini sorduğumda bir yanıt alamıyorum" dedi. Toksini 'vücuda zarar veren maddeler' şeklinde tanımlayan Grendell, "İnsan vücudu toksinleri yok etme ve zehirli maddeleri dışarı atma konusunda çok iyi işliyor. Böbrekler ve karaciğer başta olmak üzere birçok organ bu görevi yerine getirirken önemli roller oynuyor. Ancak meyve sularının toksinleri vücuttan atmaya yaradığına yönelik elimizde bilimsel bir tespit yok" bilgisini verdi.

'NEREDEN ÇIKARIYORLAR?'

Vitamin yönünden zengin, antioksidan dolu bir bardak meyve suyunun sağlığa her fayda sağlayacağını söyleyen George Üniversitesi'nden Dr. Antoinette Saddler ise şöyle konuştu: "İnternetteki detoks bloglarını okuyorum. Kimileri midenin dinlenmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor. Bunu da nereden çıkarıyorlar? Meyve sularının, midedeki sindirime yardımcı olduğunu söylüyorlar. Bunu neye dayandırıyorlar? Meyve sularının, vücudun detoks sürecinde ihtiyaç duyduğu maddeleri sağladığını söylüyorlar. Bu dedikleri hiçbir anlam ifade etmiyor." New York Times'da yayımlanan makalede detoks yöntemini savunan Dr. Woodson Merrell ise "Meyve sularına ulaşmak kolay. Meyve sularının sindirimi kolay. Birçok kişi iyi çiğnemediği için sindirim sorunu çekiyor. Bu yöntem sindirim sistemine faydalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Vücut detoksu kendi yapıyor’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN