Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ameliyatı kimlere yapılır?

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar ameliyatları hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Giriş Tarihi: 26.4.2016 13:34 ABONE OL
Obezite ameliyatı kimlere yapılır?
"Obezite ameliyatı olabilmek için öncelikle kişinin vücut kitle indeksinin 35'in üzerinde olması ve şeker, hipertansiyon, uyku apnesi gibi hastalıkların eşlik etmesi veya vücut kitle indeksinin 40'ın üzerinde olması gerekiyor. Her aşırı kilolu kişi obezite olarak tanımlanmıyor. Obezite, kişinin sağlığını bozacak oranda vücutta aşırı yağˆ birikimi olarak tanımlanır. Ayrıca aşırı kilolu olmanın yanı sıra, aşırı kilo nedeniyle başka sağlık sorunlarının da yaşanıyor olması gerekir. Örneğin obezite ve diyabet hastalıklarının bir arada görüldüğü durumlarda, damar hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan kalp krizi ani ölümlere yol açabilmektedir. Bu gibi vakalarda obezite ameliyatı ile şeker hastalığı tedavisinin bir arada yapılması gerekir. Obezite tedavisinin ardından şeker hastalığında %80, tansiyon hastalığında ise %70 oranında iyileşme sağlanabilmektedir."

Morbid obez hastaları ve cerrahi tedaviler

"Günümüzde obezitenin cerrahi olarak tedavisinde Laparoskopik Sleeve Gastrektomi, Laparoskopik Gastrik Bypass, Duodenal Switch, Biliopankreatik Diversiyon (BPD) yöntemleri kullanılır. Laparoskopik Sleeve Gastrektomi yani tüp mide ameliyatı, aşırı kiloları vermek için diyet ve egzersiz gibi tüm tedavi yöntemlerini denemiş fakat başarılı olamamış morbid obez hastalara uygulanan bir ameliyattır. Laparoskopik Sleeve Gastrektomi obezite tedavisinde oldukça etkili ve güvenilirdir. Günümüzde en sık uygulanan obezite ameliyatı türüdür."

Laparoskopik Sleeve Gastrektomi ameliyatı nedir?

" Laparoskopik Sleeve Gastrektomi ameliyatı aşırı kilo sorunu olan insanların iştihanı sınırlamak ve yenilen gıda miktarını azaltmak için kullanılır. Kapalı teknik ile gerçekleştirilen ameliyat ile yeni mide eski mide hacminin yaklaşık üçte birini teşkil eder. Küçültülen mide sayesinde kişi daha az gıda ile doyabilir. Ayrıca iştah azalması da sağlanır. Bu sayede hasta düzenli olarak kilo vermeye başlar."

Ameliyattan sonraki süreç çok önemli

"Morbid obezite tedavisinde Laparoskopik Sleeve Gastrektomi ameliyatı kapalı teknik ile gerçekleştirilir. Tüp mide ameliyatı öncesi gerekli muayeneler, endoskopi, ultrasonografi, kan tahlilleri ve metabolik değerlendirmelerin yapılması gerekir. Bu tahlillerin sonucuna göre ameliyat kararı alınır. Obezite sadece hareket zorluğuna sebep olmaz, hastalarda tıbbi, fiziksel ve ruhsal birçok rahatsızlığa neden olur. Kilo vermede başarısız olmuş¸ aşırı kilolu kis¸ilerin obezite cerrahisi alanında uzman bir genel cerraha başvurarak tedavi olmaları tavsiye edilir."Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar

ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite ameliyatı kimlere yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA