kırığı neden olur?

yaralanmaları, hafif bir yumuşak doku travmasından, ve omurilik yaralanmasına kadar farklı şiddette oluşabilir. Omurga kırık ve çıkıkları omurilik zedelenmesine ve felç olma riskine sebep olabilir. Omurga kırklarında veya yaralanmalarında tedavi şekli travmanın durumuna göre değişiklik gösterir.

Giriş Tarihi: 2.5.2016 10:59
Omurga kırığı neden olur?

OMURGA KEMİĞİ NEDEN KIRILIR?

ı genelde yüksek enerjili travmalardan meydana gelir. Trafik kazaları, yüksekten düşmeler, ateşli silah yaralanmaları ve spor kazaları başlıca nedenlerdir. Bunların dışında, osteoporoz sorunu olan ileri ki yaşlardaki hastalarda ve omurga tümörü olan hastalarda oluşan omurga kırıkları hafif düşmelerde olduğu gibi daha hafif omurga kırıkları oluşabilir. Omurga kırıklarının % 80-85'i 18 -25 yaş arası gençlerde meydana gelir. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla omurga kırılması görülür. Geri kalan kısmı da ilerleyen yaşlarda kemik zayıflamasına ve tümörlere bağlı gelişir.

OMURGA KIRIKLARI TÜRLERİ

Omurga kırıkları : Kemiklerin üzerine dayanabileceğinin fazlası yük biner ise kemik kırılır. En sık rastlanan kırık tipi, omurun ön kısmının çöktüğü çökme kırıklarıdır. Bu kırıklar genellikle toraksik diye adlandırılan sırt omurlarında, özellikle de alt kısımda olur. Eğer omurganın üzerine binen yük daha şiddetli ise omurun orta ve arka kısmınında kırılma ihtimali vardır ve kırık kemiğin parçalarının yerinden oynayıp, omurilikte hasar oluşmasına neden olma ihtimali yüksektir.

Bu tip kırıklara patlama kırığı adı verilir. kırıklarında nörolojik kararsızlık yani, omurilik yaralanması ve felce kadar gidebilen bir tablo ortaya çıkabilir iken, her patlama kırığı da felce veya omurilik zedelenmesine neden olmayabilir. Kırıklar çoğunlukla tek bir omurda olabileceği gibi, % 20 -30 oranında ardışık ya da ardışık olmayan birden fazla omurda meydana gelebilir.

Çıkıklar ve kırıklı çıkıklar : Omurga hasarı daha büyük olur ve kemiklerin üzerine daha fazla yük biner ise kemiklerde kırıkla beraber omurları birbirine bağlayan ve bir arada tutan yumuşak dokular, disk, bağlarda ve eklemlerde yaralanmalar meydana gelebilir. Böyle bir durumda iki omurun birbiri ile bağlantısı kopar ve omurgada çıkık oluşabilir.

Omurga çıkığı çok fazla rastlanmayan yumuşak dokuların zedelenmesi ile oluşan, sadece çıkık olarak meydana gelebileceği gibi genellikle omur kırığı ile beraber kırıklı çıkık şeklinde de olabilir. Bu iki tip yaralanma ile birlikte genelde omurilik zedelenmesi de gelişebilir ve en riskli yaralanma tipleridir. Ayrıca, çıkık ve kırıklı çıkıkların iyileşme süreci daha zordur. Bu yüzden çıkık ve kırıklı çıkıklarda genellikle cerrahi tedavi gerekir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Omurga kırığı neden olur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN