lı kalp için ve

Prof. Dr. Hüseyin Okutan, " beslenme nasıl olmalı, hangi yaşta nasıl beslenilmeli, egzersizin kalbe faydası nedir" konuları hakkında bilgi verdi.

Giriş Tarihi: 5.5.2016 16:27
Sağlıklı kalp için kabak ve semizotu
KORONER KALP ÖLÜM NEDENLERİNDE BİRİNCİ

Koroner kalp hastalıklarının risk faktörlerini anlatan Prof. Dr. Okutan, "Bu tip kalp hastalıklarının değiştirilebilir olduğu kadar değiştirilemeyen risk faktörleri bulunmaktadır. Koroner kalp hastalığının belirtilerini göğüs ağrısı, baskı, ağırlık, daralma, hissizlik ve boyun, sırt, çene ve omuzda sıkışma olarak sıralayabiliriz. Çok erken yaşlarda damarlar tıkanmaya başlıyor, damarlar tıkanınca da hasta kalp krizi geçiriyor. Koroner kalp hastalığı ölüm nedenleri arasında en yüksek olanıdır" dedi.

BYPASS RİSKLİ DEĞİL

Prof. Dr. Okutan, koroner arter hastalığında bypass ameliyatının dünyada en yaygın ameliyat olduğuna çekti, bu ameliyatla ölüm riskinin yüzde 1'e düştüğünü ifade etti. Koroner arter hastalığının risk faktörlerini azaltılması hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Okutan, " bırakılmalı, kan basıncı ve kan şekeri kontrolü edilmeli, daha fazla aktivite yapılmalı, sınırlı alkol tüketilmeli, stres azaltılmalı, ideal ağırlık sağlanmalıdır" dedi.

KALP DOSTU YİYECEK TÜKETİLMELİ

lı bir kalp için doğru beslenmenin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Hüseyin Okutan, ürünleri, baklagiller ve kuruyemişin menüde mutlaka yer alması gerektiğine vurgu yaptı. Özellikle kırmızı etin orta ileri yaşlar için haftada bir kez tüketilmesi uyarısında bulunan Prof. Dr. Okutan, sütün de yaş ilerledikçe azaltılması gerektiğinin altını çizdi. Sofralarda özellikle ve nun bulundurulması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Hüseyin Okutan, "Kabak, sebze suyu, domates, domates salçası tüketilmelidir. Kızartılmış yiyeceklerden uzak durulmalıdır. olan yulaflı yiyecekler de tüketebiliriz. Kolalı içecekler yerine bol su tüketilmelidir" diye konuştu.

KALBİNİZ İÇİN YÜRÜYÜN

Sağlıklı bir kalp için sporun ve egzersizin çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Okutan, "Spor hayatımızın bir parçası olmalıdır. Yürümek en ideal spordur. Özellikle orta ve ileri yaştaki kişilerin mutlaka yapması gerekir, gençler de koşmalıdır. Haftada 5 gün en az 1 saat yürüyüş yapılmalıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıklı kalp için kabak ve semizotu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN