Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bazı hamburgerlerde fare ve insan 'sı bulundu!

ABD'de gıda güvenliği konusunda yapılan bir araştırmada bazı hamburgerlerde fare ve insan 'sına rastlandı.

Giriş Tarihi: 11.5.2016 22:22 Güncelleme Tarihi: 11.5.2016 22:35
Bazı hamburgerlerde fare ve insan DNA'sı bulundu!
Clear Labs adlı şirketin araştırması için California eyaletinde faaliyet gösteren tedarikçiler ve zincirlerinden alınan 258 hamburger ve donmuş hamburger eti örneği molekül seviyesinde incelendi. Toplam 79 markanın ürünlerinin incelenmesi sonucu hamburgerlerin üçünde fare, birinde ise insana ait bulunduğu saptandı.

Bulunan DNA'ların insan sağlığına zarar vermeyeceği iddia edildi. Fare ve insana ait DNA'ların kaynağının kesin olarak tespit edilemediği, fare DNA'larının hayvanların dışkısından, insan DNA'sının ise saçtan kaynaklanmış olabileceğini kaydedildi.

Ayrıca, incelenen ürünlerin yüzde 14'ünün herhangi bir şekilde sorunlu olduğu ortaya çıktı. Örneklerin yüzde 14'ünde ete hile karıştırıldığı, kırmızı et yerine daha ucuz olan tavuk ve hindi etinin kullanıldığı tespit edildi. Bunun dışında eti olduğu belirtilen üründe domuz eti, kuzu eti olduğu söylenen üründe ise dana eti bulundu.

Araştırmada vejetaryen ürünler de incelemeye alındı. Bu ürünlerin yüzde 23,6'sında sorun olduğu ifade edildi. İncelenen vejetaryen ürünlerin ikisinde et, 14'ünde ise eksik malzeme olduğu belirlendi. Örneğin, siyah fasulyeli hamburger olduğu söylenen üründe siyah fasulye bulunamadı.

İçerikler haricinde üreticilerin ürünleri hakkında verdiği besin değerlerinde de yanlış olduğu kaydedildi. Teste alınan 47 fast food hamburgerinden 38'inin etikette belirtilenden daha fazla kalori içerdiği tespit edildi.

Clear Labs adlı şirket, dünyanın önde gelen gıda firmalarıyla çalışarak ürünleri inceliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bazı hamburgerlerde fare ve insan DNA'sı bulundu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN