Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tedavisine yeni yöntem

DSÖ, ilaçlara dirençli ? hastalığının tedavisini iki yıldan 9 aya düşürecek yeni bir tedavi yöntemi bulunduğunu açıkladı.

Giriş Tarihi: 13.5.2016 11:11
Tüberküloz tedavisine yeni yöntem

Dünya Örgütü (DSÖ), ilaçlara dirençli ? hastalığının tedavisini iki yıldan 9 aya düşürecek yeni bir tedavi yöntemi bulunduğunu açıkladı.

408 kişi üzerinde denendiğini ve başarılı oldu

DSÖ, dirençli tüberküloz hastalığının hızlı bir şekilde teşhis edilmesini sağlayacak bir test ve tedavi süresini iki yıldan 9 aya düşürecek yeni bir ilaç rejimi önerdi.

Örgüt, yeni ilaç rejimin 2005-2011 yılları arasında 'te 515, ve çeşitli Afrika ülkelerinde ise 408 kişi üzerinde denendiğini ve başarılı olduğunu, şimdi ise Moğolistan'da resmi bir klinikte denendiğini bildirdi.

50'sinden azı iyileşebiliyor

DSÖ'ye göre, dünyada yılda yaklaşık yarım milyon kişi bulaşıcı dirençli tüberküloz hastalığına yakalanıyor, 190 bin kişi ise bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor. Geleneksel tedavi yöntemi ve kullanılan ağır antibiyotiklerle dirençli tüberküloz? hastalığının tedavisi iki yıl sürüyor ve aynı zamanda ilaçların yan etkisi sağırlığa neden olabililiyor.

Dirençli tüberküloz hastası, iki yıl süren tedavi sırasında 14 bin ilaç almak zorunda kalıyor ve mevcut tedavi yöntemi ile hastaların yüzde 50'sinden azı iyileşebiliyor. Bu nedenle de birçok kişi tedaviyi yarıda bırakıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüberküloz tedavisine yeni yöntem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN