En yeni teli tedavileri

Giriş Tarihi: 17.5.2016 09:59
En yeni diş teli tedavileri

Yıllarca süren çapraşık tedavileri hastalar için çok zahmetli bir sürece neden oluyor.

'' tellerim ne çıkacak?'' sorusu istisnasız her hastanın uzmanına en sık sorduğu sorudur. Peki, bu sürenin kısalmasını sağlayacak yeni teknikler var mıdır? Bu soruyu Ortodonti Uzmanı Dr. Onul Üner'e sorduk.

"Tıbbın her dalında olduğu gibi, diş hekimliğinde de hem hastalara hem de doktorlara kolaylık sağlayacak yeni teknikler geliştirilmektedir. Dişlerin ve çene yapısının düzgün olmasıyla ilgilenen ortodonti dalında da güncel çalışmalar, tedavisinin süresinin kısaltılması üzerine yapılmaktadır.

Diş teli tedavisi süresini etkileyen faktörler nelerdir?

"Ortodontik tedavi süresini etkileyen faktörler; diş yapısı ve dişlerin kapanışı, bireyin biyolojik yapısı yani kemik yapısı ile yoğunluğu, diş hareket hızı, büyüme ve gelişim süreci ve randevuların düzenliliğidir."

Diş teli tedavi süresini hızlandırmak mümkün mü?

"Ortodontik tedavi olarak adlandırdığımız bu süreci hızlandırmak için çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. Örneğin Fastbraces tekniği ile dişin doğal sürme hızına çok yakın bir kuvvet uygulanarak diş teli tedavi süresi oldukça kısaltılabilir. Bu teknik sayesinde dişler 5 ila 12 ay arasında düzelebilmektedir. Konforlu ve estetik diş tedavisi imkanı sunan bu teknikte belli olmayan diş telleri ile klasik yöntemlere göre daha az ve sızı hissederek kısa süre içinde dişlerinizin düzelmesini sağlayabilirsiniz."

"Klasik diş telleriyle tedavi sırasında bazı cihazların uygulanması yani AcceleDent ya da OrthoPulse gibi mikrotitreşim veya düşük ışık enerjisi veren sistemler de ortodontik tedavinin süresini bir miktar azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu teknikler sadece klasik yöntemler ile diş teli tedavisine yardımcı olan tekniklerdir."

Diş çapraşıklığı tedavisinde Mikro – Osteoperforasyon Tekniği

"Mikro - osteoperforasyon denilen yöntemde ise, düzelmekte olan dişlerin etrafındaki kemikte mikro delikler açılarak kemik iyileşmesi aşamasıyla birlikte ortodontik tedavi süresi azaltılmaya çalışılmaktadır."

Ortodonti Uzmanı Dr. Onul Üner "Diş çapraşıklığı sorunu olan hastalar hızlı ortodonti tedavileri ile hayal ettikleri gibi düzgün dişlere kavuşabilirler. Bunun için bir ortodonti uzmanına giderek hızlı ortodonti teknikleri arasından size en uygun olanını seçebilir, daha kısa süre içinde tedavi olabilirsiniz."

Ortodonti Uzmanı Dr. Onul Üner

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En yeni diş teli tedavileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN