Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cep ları u i tetikliyor!

Giriş Tarihi: 30.5.2016 15:14 Güncelleme Tarihi: 30.5.2016 15:59
Cep telefonları radyasyonu kanseri tetikliyor!

Amerika’da yapılan bir arastirmada cep uyla türleri arasinda ciddi bağlar bulundu.Söz konusu deney senelerdir fareler üzerinde deneniyor. Araştırma sonuçları ise cep larına bakışı değiştirebilecek nitelikte. US National Toxicology Program tarafından yapılan 25 Millionen -Dollar değerindeki arastirmada (IIT Research Insitute Chicago) iki seneden fazla 2500 sıçan ve fare altında tutuldu. Bir farenin günde 9 saat radyasyona tutulduğu belirtiliyor. Deney hazırlıkları ise seneler aldı.

Erkek ve dişide farklı sonuç

Bu deneyde yıllarca sorulan soruda cevaplara ulaşıldı: Buna göre; cep telefon radyasyonu bazı tiplerini "az da olsa" tetikliyor. Yıllardır denenmiş araştırmada özellikle erkek sıçanlarda iki tip ortaya çıktığı belirtiliyor. Dişilerde ise etkisinin "doğum yapabilme şansının azalması" olarak görüldü. Erkeklerdeki zararı ise beyin kanserine ve kalp hastalığına yol açması.
World Health Organization'a göre şimdiye kadar cep telefon radyasyonunun etkileri tam olarak açıklanmadığı için bu araştırma cep telefonlarına bakışı değiştirebilir.

Araştırma şimdilik sadece deney sonuçları açıklandı. 2017 yılında detaylı sonuç bekleniyor.

http://biorxiv.org/content/early/2016/05/26/055699

Kaynak:www. heise.de

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cep telefonları radyasyonu kanseri tetikliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN