Epilepsiye " ol"dular

da en yaygın görülen nörolojik bozukluklardan biri olan epilepsi, Dünya Örgütü'nün verilerine göre 50 milyon insanın hayatını doğrudan etkiliyor.

Giriş Tarihi: 6.6.2016 17:21
Epilepsiye Objektif oldular

da en yaygın görülen nörolojik bozukluklardan biri olan epilepsi, Dünya Örgütü'nün verilerine göre 50 milyon insanın hayatını doğrudan etkiliyor. Avrupa'da yaklaşık 6 milyon epilepsi hastası var. Türkiye'de bu rakamın 750 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Halk arasında "sara hastalığı" olarak da bilinen epilepsi, beyin damar hastalıklarından sonra toplumda en sık görülen nörolojik hastalık olarak sınıflandırılıyor. Sanofi buradan hareketle epilepsi hastalığıyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi yürütüyor.

Sanofi, epilepsi hastalarının toplumdan dışlanma riskini gündeme getirmek ve bu hastaların sosyal yaşama katılımlarını desteklemek amacıyla iki yıl önce Türk Epilepsi ile Savaş Derneği ile birlikte "Epilepsiye Ol" fotoğraf yarışmasını başlattı. Bu yıl da yarışmanın ikincisi düzenlendi. İlk yılında 220 başvuru alan yarışma bu yıl da yoğun ilgi gördü ve 266 adet fotoğraf başvurusu aldı. Epilepsiye Objektif Ol fotoğraf yarışmasına kamuoyu desteğini artırmak amacıyla yarışmanın jüri koltuğunda ünlü fotoğrafçı Mehmet Turgut da yer aldı. Epilepsi hastası olsun olmasın 6 yaşından büyük herkesin katılabildiği Epilepsiye Objektif Ol fotoğraf yarışmasına bu yıl da 6-16 ve 17 yaş üstü olmak üzere 2 farklı yaş kategorisinde ödüller verildi. Her kategorinin birincisine 2 bin 500 TL, ikincisine 2 bin TL, üçüncüsüne bin 500TL, dördüncüye ve beşinciye ise mansiyon ödülü olarak bin TL para ödülü verildi.

İki ayrı yaş kategorisinde verilen ödüllerde 6-16 yaş kategorisinde Arda Taş birinci, Tuğba Öztürk ikinci ve Sena Temet üçüncü oldu. 17 yaş üstü kategorisinde ise Caner Baser birinci, Kemal Özkılıç ikinci ve Alaattin Kanlıoğlu üçüncü oldu. Sanofi Türkiye Uzman ve Birinci Basamak Tedavi İş Birimi Direktörü Hülya Yalın, "Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz, hasta ve hasta yakınları dahil epilepsiden etkilenen herkesin hayatına dokunmayı amaçladığımız fotoğraf yarışmamıza yoğun bir katılım oldu. Bu yıl da birbirinden etkileyici fotoğraflar ile attığımız adımda ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimizi görebiliyoruz" dedi. Türk Epilepsi ile Savaş Derneği 2014-2016 dönem Başkanı Prof. Dr. Candan Gürses epilepsi hastalarının tedavi gördükleri takdirde normal bir yaşam sürebildiklerini belirterek "Eğer epilepsi hastalığı tedavi edilmezse toplumsal dışlanma, depresyon, intihar ve istihdam kaybı gibi maddi-manevi külfetlere ve sonuçlara yol açabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre beyin ve zihinle ilgili bozuklukların yüzde 10'luk global yükünü epilepsi oluşturuyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Epilepsiye "Objektif ol"dular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN