Yerken tadınız kaçmasın!

Giriş Tarihi: 16.6.2016 14:09 Güncelleme Tarihi: 16.6.2016 15:28
Yerken tadınız kaçmasın!

Yapay tatlandırıcıların sağlık üzerindeki etkileri ile ilgili uyarılara bir yenisi Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikasından geldi.

Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası (Şeker-İş) Genel Başkanı İsa Gök, yapay tatlandırıcı kullanılarak yapılan tatlılara dikkat çekerek, "Bazı üreticiler, ürünlerinde pancardan üretilen doğal şeker yerine, insan sağlığını gözetmeksizin teneke teneke ne olduğu belirsiz yapay tatlandırıcıları tercih etmektedir" dedi.

"TATLI VE ŞEKERLEME ALIRKEN BİN KERE DÜŞÜNÜLMELİ"

Gök, özellikle ramazan ayında yapay tatlandırıcı kullanılarak üretilen gıdaların vatandaşların tüketimine sunulduğunu belirterek, "Çarşıda, pazarda, seyyar satıcıların tezgahlarında çok ucuz fiyatlara satılan ancak tüketildiğinde sağlığımız açısından bizlere kat kat büyük bedeller ödeten bu tür tatlı ve şekerlemeler alınmadan bin kere düşünülmelidir" uyarısında bulundu.

"ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR"

Glikoz ve menşei belli olmayan tatlandırıcıların çocukların gelişimini de olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan Gök, "Bugün merdiven altı imalathanelerde küp şekere kalıp haline getirmek için mumsu maddeler katanlar bile var. Özellikle de bazı üreticiler, ürünlerinde pancardan üretilen doğal şeker yerine, insan sağlığını gözetmeksizin teneke teneke ne olduğu belirsiz yapay tatlandırıcıları tercih etmektedir.

Hal böyleyken ruhsatlı, vergisini veren, insan sağlığını gözeten imalathanelerde, pastanelerde satılan tatlı ürünleri ile nerede yapıldığı belli olmadan üretilen ürünler arasında rekabet ortamı otomatik olarak ortadan kalkmaktadır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerken tadınız kaçmasın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN