Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ciddi sorunlara yol açıyor

Giriş Tarihi: 24.6.2016 15:28
Ciddi sorunlara yol açıyor

Ekonomik gücün yükselmesinin, geniş yelpazeye sahip gıda sektörüne yönelik tüketimi ve olma oranını arttırdığı söylendi.

Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, yaptığı açıklamada, ailelerin ekonomik seviyelerinin yükselmesiyle alım gücünün artması ve teknolojinin gelişmesinin, çocukların hareketsiz yaşam sürmesine neden olduğunu, bunun da iteyi artırdığını söyledi.

Türkiye'de obezitenin her geçen gün arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Elmacıoğlu, "Ekonomik gücün artması, geniş bir yelpazeye sahip gıda sektörüne yönelik tüketimi artırıyor, dolayısıyla obez olma oranı da artıyor. İnsanlar zenginleştikçe ihtiyaçlarının yanında isteklerini de alıyor." ifadelerini kullandı.

Hareketsizlik ve fazla tüketim

Alım gücünün artmasının insanları teknolojik ürünlere yönlendirdiğini anlatan Prof. Dr. Elmacıoğlu, "Ekonomik durumu iyi olan ailelerin çocukları hem istedikleri her ürünü dilediği kadar tüketiyor hem de teknolojik ürünlere olan bağımlılık nedeniyle hareketsiz yaşam sürüyor. Böylece obezite her geçen gün biraz daha fazlalaşıyor." diye konuştu.

Teknoloji ile ekonominin gelişmesinin, ve saklanabilir gıda maddelerinin üretimi ile tüketimini paralel olarak artırdığını vurgulayan Prof. Dr. Elmacıoğlu, özellikle çocukların bu tarz ürünlerle beslenmesinin vücutta yağ birikimini yükselttiğini, obeziteye davetiye çıkardığını dile getirdi.

ÇOCUKLAR İÇİN FAST FOOD ZARARLARI

FAST FOOD BÖBREKLERE DİYABET KADAR ZARARLI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ciddi sorunlara yol açıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN