Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Damatlar da gelinler de ince belli olmak istiyor

Hayatınızın en mutlu gününe hazırlanırken aynı zamanda estetik ameliyat olmayı da düşünüyorsanız, den en az üç hafta önce yaptırmanız gerekiyor

Giriş Tarihi: 25.6.2016
Damatlar da gelinler de ince belli olmak istiyor
Yaz mevsimi demek, sezonu demek. Estecenter'dan Plastik ve Rekonsrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İrfan Aydın, düğün öncesinde yaptırılabilecek estetik işlemler hakkında bilgi verdi...

LAZER LİPOLİZ SIK KULLANILIYOR
Düğün öncesi estetik yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler neler?
Öncelikle yapılan estetik ameliyatların hızla iyileşmesi gerekir. Komplikasyon riski düşük ameliyatlar tercih edilmelidir. Örneğin, saç ekilecekse saç kesilmeden uygulanacak teknikler seçilmeli. Rinoplasti, yani burun ameliyatı için kesinlikle kapalı cerrahi tekniği uygulanmalı. Gelinde meme büyütme yapılacaksa meme altı kesisi seçilerek ameliyat sonrası olası sorunlar minimalize edilebilir. Damat adayında meme küçültülecekse, yani jinekomasti yapılacaksa; cerrahi teknikler değil, lazer lipoliz tercih edilmelidir. Bölgesel kilo fazlası varsa, liposuction yerine lazer lipoliz tercih edilmelidir. Ameliyat sonrası ilk üç hafta mutlaka güneş koruyucu kullanılmalı.

KEPÇE KULAK BİLE DÜZELTİLEBİLİR
Düğün öncesi hangi estetik ameliyatlar yapılabilir?
Bel çevresinde simit varsa, giderilebilir. Saç ekimi yapılabilir. Kepçe kulak ameliyatı olunabilir. Burun ameliyatı ve jinekomasti de yapılabilecekler arasında. Gelin adaylarına; yüz bölgesinde burun ameliyatı, kepçe kulak düzeltilmesine ek olarak botoks ve yağ dolgusuyla biçimlendirme düşünülebilir. Meme sorunu, en sık karşılaştığımız ve çok hızlı çözebildiğimiz sorunların başında gelir. Bel bölgesi ve bacaklardaki bölgesel kilo fazlalarının lazer lipolizle giderilmesi mümkündür. Daha az sıklıkla karşılaşmakla beraber yağ enjeksiyonu ile popo estetiği yapılması da mümkün. Yağ enjeksiyonu aynı zamanda bacak çarpıklığının giderilmesinde de kullanılır.
Düğünden kaç hafta önce estetik yapılabilir ve iyileşme süreci ne kadardır?
Damadın bel çevresinde bel simidi oluştuysa, lazer lipolizle yapılacak incelme üç haftada sonuç verir. Adayın meme büyümesi varsa onun da kolay çözümü lazer lipolizdir. Saç ekimi ya üç hafta ya da altı ay evvel yapılabilir. Kulakları kepçeyse üç haftalık süre yeterli olur. Erkeklerde rinoplasti ameliyatı için altı ay gerekirken, kadınlarda bu süre üç aya kadar inebilir. Bel ve bacaklardaki bölgesel kilo fazlalıklarının giderilmesi üç haftalık sürede tamamlanabilir. Çarpık bacakların düzeltilmesi ve popo dikleştirme de üç haftalık sürede sonuç verir. Botoks için bir hafta yeterliyken yüze yağ dolgusunda üç hafta beklenmelidir. Meme büyütme ameliyatlarında 1.5 ay sonra hasta balayında yüzebilir.
Estetik öncesinde ve sonrasında en çok nelere dikkat edilmelidir?
Günümüzde birçok estetik ameliyatta herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. Rinoplasti, lazer lipoliz, yağ dolgusu, meme protezi gibi ameliyatlarda iki gün istirahat şarttır. Kepçe kulak ameliyatlarında ise bir-iki saat dinlenme yeterlidir. Ameliyat sonrası üç hafta kadar ameliyat bölgesi güneşten korunmalıdır. Lazer lipolizden sonra 10 gün protein diyeti uygulanması faydalı olur.

DAHA ÇOK KADINLAR GELİYOR
Düğün öncesi estetik yaptırma oranları nedir, kadınlar mı, yoksa erkekler mi daha çok geliyor?
Kadın hasta oranı biraz daha fazla. Kadınlar, kilo fazlalıklarından kurtulmak istiyorlar. Gelinlikle ince belli görünmeyi arzuluyorlar. Protezin sağlayacağı güçlü dekolte de desteksiz ve dolgulu sutyen olmadan sağlanmış oluyor. Damat adayı belindeki simitten kurtulup gömleğini pantolonunun içine sokmak istiyor. Kulak ve burun ameliyatlarını son ana bırakmamakta fayda var.

KADINLAR KAŞ, ERKEKLER SAÇ EKTİRİYOR
Yazın da saç ekimi yapılabileceğini belirten Estecenter Medikal Direktörü İbrahim Çevik, gelinler ve damatların tercihleri hakkında bilgi verdi: "Saç ekiminde altın kural, 21 gün kuralıdır. Yeni ekilen saçlar, 21'inci gün zirve yapıyor. Kel bölge, saçlı görünüyor. Yani damat adayı saç ektirecekse bunu düğünden en az 21 gün önce yaptırmalı. Saç ektirmeyi düşünen kişi bir hafta öncesinden kendine etmeye başlamalıdır. Alkol kullanmamalı ve sigaradan uzak durmalıdır. Saç ekiminde kılcal damar kan dolaşımı çok önemli. Sigara da buna engel oluyor. Alkol de hem kanın pıhtılaşmasını önlüyor, hem de anesteziyi zorlaştırıyor. Sürekli kullandığınız ilaçlar varsa bunları mutlaka doktorunuza söyleyin.

ERKEK TİPİ DÖKÜLME GÖRÜLÜYOR
Erkek tipi dökülmenin mağduru kadın sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Saçkıran olanlar var. Bozuk para boyutunda bir bölge tutam halinde dökülebiliyor. Traşsız saç ekimi yöntemi tam da bu konudan yakınanlara göre. Kaş ekimi de çok yaygın. Düğünden önce kalıcı makyaj ya da mikro pigmentasyon yerine gelip kaş ektiren kadınlar var. İnce telli saçlarla ilgili gelenlere de PRP yapıyoruz, canlanıyor saçları. Fark, üç haftada hissedilir ancak aylık seanslarla üç kereye tamamlanmalı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Damatlar da gelinler de ince belli olmak istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN