Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıcak yaz günlerinde bol bol tüketin

Prof. Dr. Elmacıoğlu, dondurmanın osteoporoz riskini azalttığını söyledi.

Giriş Tarihi: 11.7.2016 16:55
Sıcak yaz günlerinde bol bol tüketin

Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, dondurmanın, içeriğindeki kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, ve çinko gibi minerallerle güçlü ve sağlıklı kemiklerin oluşumuna katkı sağladığını ve osteoporoz riskini azalttığını bildirdi.

Elmacıoğlu, özellikle çocukluk, ergenlik ile yaşlılık döneminde kemiklerin gelişimi ve güçlenmesi için günlük alınması gereken kalsiyumun, dondurma tüketimiyle karşılanabileceğini söyledi. Dondurmanın sadece sıcak yaz günlerinde değil her mevsim tüketilebileceğini belirten Elmacıoğlu, ''Yaz tatlısı olarak bilinen dondurma, lezzetli olduğu kadar içerik yönünden de zengin. İçeriğindeki kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller güçlü ve sağlıklı kemiklerin oluşumuna katkı sağlarken, osteoporoz riskini azaltıyor." dedi.

KEMİK SAĞLIĞI İÇİN DONDURMA TÜKETİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Kalsiyumun kemikleri güçlendirdiğine işaret eden Elmacıoğlu, "Dondurmanın 100 gramında, sütten daha fazla kalsiyum var. Her yaş grubu için günlük kalsiyum ihtiyacı 800-bin 200 miligramdır. Büyüme, gelişme çağındaki çocuklar, menopoz dönemindeki kadınlar ve yaşlılarda ise daha da fazladır. Kemik sağlığı için dondurma tüketimi önemlidir.'' diye konuştu.

Dondurmanın en sağlıklı tatlıların başında geldiğini vurgulayan Elmacıoğlu, şunları kaydetti:

''Dondurma başlı başına bir sağlık besini. 100 gram baklava ortalama 400 kalori içerirken, 100 gram dondurmada sadece 174 kalori var. Dondurma, aynı zamanda protein kaynağı. Proteinler, kemikler, kaslar, kan, deri ve kıkırdak için önemli bir besin öğesi. Doku tamiri ve yapımında görev alır, saç ve tırnaklar için önemli. A, B2 ve B12 vitamini içeriyor.

B2 VE B12 VİTAMİNLERİ İSE ENERJİ METABOLİZMASINDA GÖREV ALIYOR

A vitamini, sağlıklı cilt, kemik ve bağışıklık sistemi için önem taşıyor. B2 ve B12 vitaminleri ise metabolizmasında görev alıyor. Vücutta depo edilmeyen ve suda eriyen B grubu vitaminlerin yeteri kadar alınması gerekiyor. Özellikle süt içmeyen, peynir, yoğurt gibi kalsiyum yönünden zengin besinlerin tüketiminde problemi olanlar, mutlaka dondurma tüketmeli. ''Prof. Dr. Elmacıoğlu, dondurmanın güvenilir markalar veya yerlerden alınmasına edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

YAZIN VAZGEÇİLMEZİ DONDURMANIN BİLİNMEYEN FAYDALARI

CANAN KARATAY DONDURMAYA SAVAŞ AÇTI!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıcak yaz günlerinde bol bol tüketin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN