itede rakamlar iki kat arttı!

Giriş Tarihi: 14.7.2016 14:21
Obezitede rakamlar iki kat arttı!

Aşırı kilo alımı sağlığınızı büyük ölçüde tehdit ederken, aynı zamanda hareketlerin kısıtlanmasına ve ciddi hastalıklara yakalanmanıza sebep olabilir. Eğer sağlıklı beslenme düzenine sahip değilseniz öncelikle yeme alışkanlıklarınızı düzene sokmalısınız.

ite,Vücutta aşırı ve anormal düzeyde yağ birikmesine denir. Kadınlarda %30, erkeklerde ise % 25 üzeri olan rakamlarda obeziteolarak görülür. Yağ dokusu tüm sisteme etkileyecek şekilde hormonal ve kimyasal maddeler salgılar. Bazı salgılar iştahın açılmasına, doyma sınırının üste çekilmesine veobezitenin ilerlemesine sebep olur. Öncelikle yağ dokusunun vücudun neresinde toplandığını bilmek,obezitenin tanı ve tedavisi için oldukça önemlidir. Elma tip ve armut tip olmak üzere ikiye ayrılabilir.

Elma tip obezitede yağ göbek çevresinde birikmektedir. Armut tip obezitede ise kalça ve basenlerde biriktiği gözlemlenir. Fakat göbek çevresinde biriken yağın, kalça ve basenlere göre daha tehlikeli ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu kabul edilir. Erkeklerde bel çevresi 94 cm'yi geçerse artmış risk, 102 cm'yi geçerse yüksek risk olarak görülür. Bu oran kadınlarda ise 80 cm'yi geçerse artmış risk, 88 cm'yi geçerse yüksek risk olarak kabul edilir.

Obezitede rakamlar iki kat arttı

Dünyadaki gelişmiş ülkelerin birçoğu için en önemli sağlık sorunlarının başında obezite yer alıyor. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre 2 milyar insanın kilolu ve bu rakamın 700 milyonu da obez olarak kabul ediliyor. Gelecek nesiller, önlem alınmadığı takdirde obezitenin yarattığı sorunlarla mücadele etmek zorunda kalmaya devam edecek.

Ülkemizde de bu durum çok farklılık göstermiyor. Yapılan araştırmalar göre Türk erkeklerinin %25'i, kadınların ise %44'ün de obezite saptanmış. 10 önce yapılan bi araştırmaya göre erkeklerde iki katı, 50 yaş üzeri kadınlarda ise %40'tan az görünürken %50'ye kadar yükselmiş durumda.

Obezite tedavisi nasıl uygulanmalı?

Obezitede hastalarına hangi tedavi yöntemi ile devam edileceğine, başka hastalıkların bulunup bulunmaması ve vücut kitle endeksinin değerlerine göre karar verilir. Eğer kişinin vücut kitle indeksi %35'in altında bir değere sahipse, egzersiz ve sağlıklı bir beslenme programı ile kilo vermesi mümkündür. Vücut kitle endeksi %35'in üzerinde olan kişilere ise genellikle cerrahi yöntemler uygulanır.

Her geçen yıl görülme sıklığında artış yaşanan obezitenin iki çeşit tedavisi vardır;

* ve egzersiz
*Cerrahi operasyon

İnsanlar genellikle obezite operasyonlarına karşı endişeyle yaklaşırlar, fakat obezite cerrahisi konusunda uzman bir ekiple, obezite merkezlerinde uygulanan cerrahi operasyonlarda risk oranları oldukça düşüktür. Operasyon risklerinden endişe duyan kişiler genellikle diyet ve egzersizle fazla kilolarından kurtulmayı hedeflerler ama diyet ve egzersizle obeziteden kurtulmak her zaman mümkün değildir. Obezite nin derecesine bağlı olarak bazı durumlarda operasyon gerekli olabilir.

TÜRKİYE'DE HER 5 ERKEKTEN BİRİ OBEZ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezitede rakamlar iki kat arttı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN