Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör en çok çocukları etkiliyor!

Giriş Tarihi: 18.7.2016 11:11
Terör en çok çocukları etkiliyor!

Uzmanlar çocuklara terör olaylarından kaynaklanan kaygı bozukluklarının en aza indirgenmesi için ailelere büyük görevler düştüğünü belirtti.

Terörün asıl amacının belli bir sayıda insan öldürmek değil, daha ziyade bir korku toplumu üretmek olduğunu vurgulayan Uzm. Klinik Psikolog Ela Reyhanlıoğlu, terör olayları ile başa çıkmada çocuk ve gençlerin yetişkinlere göre daha çok zorlandığını belirtti ve bu konuda ailelere çok ciddi bir görev düştüğünü söyledi.

Uzm. Psk. Ela Reyhanlıoğlu, "' oldu dışarı çıkmayın' gibi söylemler çocuğun kaygı ve korkuyu anne-babasından öğrenmesine, modellemesine neden olur" dedi.

HANGİ DURUMLARDA PSİKOLOJİK DESTEK ALINMALI

Uzm. Psk. Reyhanlıoğlu, hangi durumlarda psikolojik destek alınmalı sorusuna şöyle cevap verdi: "Bizim için en temel kriter işlevselliğin kaybolmasıdır. Eğer çocuk okula gitmek istemiyorsa ya da yetişkin bir birey işe giderken çok fazla geriliyor, toplu taşıma araçlarına binemiyor, planlarını iptal ediyorsa ve uykularında problem oluyorsa işte o kişilerin profesyonel bir destek alması gerekiyor."

TOPLUMSAL BİRLİK DUYGUSUYLA HAREKET EDİLMELİ

Bunu bir toplumsal travmaya çevirmeden, toplumsal birlik duygusuyla hareket ederek ve biraz da hem devletimize hem de emniyet güçlerimize güvenerek işlevselliğimizi kaybetmeden yola devam etmemiz gerektiğini belirten Uzm. Psk. Reyhanlıoğlu, "Aksi halde terörün tam da amaçladığı şey olur. Bir korku toplumu oluşmuş olur ve travmatize bir nesil olur" açıklamasında bulundu.

Kaynak: HABER7

KORKAN ÇOCUK İNTİKAM ALIR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör en çok çocukları etkiliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN