Kepçe kulak ameliyatı

Giriş Tarihi: 19.8.2016 13:21
Kepçe kulak ameliyatı

Kepçe kulak özellikle çocuklarda özgüven eksikliğine yol açabiliyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can, kepçe kulak ameliyatını anlatıyor.

"Kulak, insanın fiziksel görünümünü etkileyen, hem estetik hem de fonksiyonel önemi olan bir organdır. Kulakta doğuştan hiç gelişmeme de dahil olmak üzere farklı şekil bozuklukları görülebilir. En sık rastlanan kulak sorunu ise halk arasında kepçe kulak ya da kulak denilen şekil bozukluğudur."

Kepçe kulak okul çağındaki çocukların en büyük kabusu

"Kepçe kulağa sahip olan çocuklar da arkadaşları tarafından alay konusu olurlar. Bu durum çocukların okul başarılarını ve sosyal ilişkilerini ciddi bir şekilde olumsuz olarak etkiler. Hatta okulda uyum problemleri bile yaşayabilirler."

Kepçe kulak genetik bir şekil bozukluğudur

"Kepçe kulak doğuştan olan ve genetik olarak gelişen bir şekil bozukluğudur. Kulaklar 4-5 yaşlarında gelişiminin % 85-90 'ını tamamladığı için kepçe kulak estetiği 5 yaşından itibaren her yaşta yapılabilir. Kişisel şartlara ve ailenin tercihine göre ameliyat daha sonraki yıllara da bırakılabilir. Ancak okul öncesi ameliyat, çocuğun arkadaşları tarafından kulakları yüzünden alay konusu edilme olasılığını ortadan kaldırdığı için tavsiye edilir."

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?

"Çocuk yaştaki kişiler tam teşekküllü bir hastanede, genel anestezi altında, erişkinler ise hem genel hem de lokal anestezi altında ameliyat edilebilir. Ameliyat ortalama 1- 1,5 saat sürer. Operasyon, kulak kepçesinin arka tarafından yapılır, kulak kıkırdaklarının olması gereken kıvrımları zayıflatılarak kalıcı iç dikişler ile şekillendirilir ve kulak kepçesi arkaya doğru asılır. Kulağın arka yüzündeki cilt estetik dikişler ile kapatılır. Cildin yüzeyinde görünen bir dikiş izi olmaz."

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can "Ameliyat olunduğu gün hasta evine dönebilir. Kulak 2-3 gün süreyle bandajlı olarak kalır. Bandaj çıkarıldıktan sonra duş alınabilir. Ameliyattan sonra kulakta hafif bir olabilir, bu durum 1-2 hafta içinde normale döner. 2-3 hafta süreyle akşamları sadece yatarken yumuşak bandaj kullanılabilir. Çocuğun oyun oynarken dikkat edilmesi koşulu ile bir hafta sonra okula dönülebilir. Erişkinlerin çoğu 3-4 gün sonra işlerine dönebilirler. Kepçe kulak ameliyatıyla sadece kulaktaki şekil bozuklukları değil, aynı zamanda kişinin psikolojik durumunda da çarpıcı bir düzelme sağlanır."

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kepçe kulak ameliyatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN