Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diş fırçanızı 3 ayda bir değiştirin

Diş fırçasının, kullandıktan sonra bol suyla durulanması gerektiğini belirtildi.

Giriş Tarihi: 30.8.2016 16:26
Diş fırçanızı 3 ayda bir değiştirin

Diş Hekimi Zafer Kazak, diş fırçalarının kullanım sonrası kuruyabilmesi amacıyla yeterli zamanın geçmesi için gün içinde her fırçalamada ayrı fırçanın kullanılmasının daha sağlıklı olduğunu söyledi.

Nemli kalan diş fırçalarında bakteri ve mantarların üreyebileceğine çeken Dr. Kazak, "Diş fırçanızı kullanım sonrası temizleyin ve dik pozisyonda kurumaya bırakın." diye konuştu

Fırçalar arasında virüs ve bakteri geçişi olmaması için farklı kişilere ait diş fırçalarının birbirleri ile temas etmemesi gerektiğini kaydeden Kazak, gribal enfeksiyonlardan sonra diş fırçasının yenilenmesi gerektiğini söyledi.

"3 AYDA BİR DİŞ FIRÇASINI YENİLEMEYİ UNUTMAYIN"

Dr. Kazak, "Fırçanızı fırçalamalar arasında kapalı kapta saklamayın. Kapalı ortamda nemli diş fırçasının kılları üzerinde bakteriler oluşacaktır. Diş fırçası kıllarının yıpranması kontrol edilerek en fazla 3 ayda bir değiştirilmelidir. Fırçanıza karşıdan ve yandan baktığınızda fırça kıllarında açılma görüyorsanız fırçanızı değiştirme vaktiniz gelmiştir. Bazı fırçalar, üzerine entegre edilmiş olan indikatörlü fırça kılları ile kullanım süresi dolan diş fırçalarında renk değiştirerek kullanıcıyı uyarmaktadır.

AĞIZ BAKIMINDA EN ÖNEMLİ OLAN MEKANİK TEMİZLİKTİR

Yani dişlerin diş fırçası ile etkin bir şekilde temizlenmesidir. Ancak diş macunlarının içeriklerindeki florür ile mine dokusundaki hasarları onarma ve abraziv partiküller ile bakteri plağını uzaklaştırma açısından ağız bakımına katkıları vardır. Bu amaçla yeterli özeliklere sahip herhangi bir marka diş fırçası ve diş macunu kullanılabilir. Sonuçta sağlıklı dişlere sahip olmanın yolu günde 2 kez düzenli olarak diş fırçalamaktan geçer." ifadelerini kullandı.

Dr. Kazak, "Dişeti çekilmesi, diş macunu ve fırçası kullanımı, asitli gıdaların sık kullanımı gibi nedenlerle oluşan diş hassasiyetlerinde hassasiyet giderici diş macunları kullanılabilir. Diş eti hastalığına sahip bireyler diş etine yönelik diş macunlarını kullanabilirler." şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş fırçanızı 3 ayda bir değiştirin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN