Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Skolyozdan kurtulmak mümkün; üstelik ameliyat olmadan!

Omurga eğriliği yani skolyozun ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebildiğini belirten Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ’nden Prof. Dr. , tedavinin başarısında eğriliğin erken teşhisinin çok önemli olduğunu söylüyor.

Giriş Tarihi: 30.8.2016 09:27 Güncelleme Tarihi: 30.8.2016 09:29
Skolyozdan kurtulmak mümkün; üstelik ameliyat olmadan!

"Skolyoz yani omurga eğriliği, özellikle gelişme çağındaki çocuklarda daha sık görülür. Skolyoz giyinikken bile belli olacak durumdaysa çok ilerlemiş demektir. Skolyoz teşhisinde anne ve babalar önemli görevler düşüyor. Çocuğun belden yukarısındaki giysileri çıkararak belirli aralıklarla kontrol etmeleri çok önemlidir. Çocuğun duruşunda sağa ya da sola doğru S şeklinde bir eğrilik varsa mutlaka dikkate alınması gerekir. Yine anneler bebeklikte itibaren iki omuz arasında yükseklik farkı olup olmadığını da dikkatli bir şekilde kontrol etmelidir. Çünkü omurga eğrilik ilerlemeye başladığına özellikle erken ergenlik döneminde veya gelişmenin tamamlandığı dönemlerde kalıcı organ deformitelerinin meydana gelebilir. Skolyoz pek çok organı etkilediği için çeşitli rahatsızlıklara yol açabilmektedir."

Erken teşhis skolyoz tedavisinde çok önemlidir

"Omurga eğriliği genellikle 9-14 yaş arasındaki gelişme çağı çocuklarında ortaya çıksa da bebeklerde ve yetişkinlerde de görülür. Daha çok kız çocuklarda gözlenen omurga eğriliklerini erken fark etmek ana-baba, öğretmen gibi büyüklere düşmektedir. Omurga eğriliğinin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Skolyoz, vücudun estetik görünümünü olumsuz etkiler ve çocuklarda psikolojik sorunlara neden olur. İlerlemiş ve yüksek açılı omurga eğriliğinde ağrı, nefes alma ve hareket etme güçlüğü görülebilir."

Skolyoz kolay teşhis edilir

"Skolyozun yerini ve açısını tespit etmek için omurga filmi çekilmesi gerekebilir. Başka hastalıkların skolyoza neden olduğu durumlarda MR ve tomografi çekilmesi de gerekebilir. Skolyozun kontrolü sırasında bazı durumlarda radyolojik incelemelere devam edilir. Bu durumda kanser riskine karşı koruma sağlamak için X ışını içermeyen, eğriliği takip imkanı veren vücut topografik analiz sistemlerinden faydalanılmaktadır."

Skolyozun erken teşhisinde ailelere büyük görev düşüyor

"Skolyoz, genellikle çocukların ergenlik döneminde, kız çocuklarında adet dönemi başlangıcında artış gösterme eğilimindedir. Bu sebeple aileler çocuklarının omurgalarını dikkatle takip etmelidir. Çocuğun sırtına arkadan bakıldığında omuzlardan birinde yükseklik, kalçanın bir tarafa kayması bel kol arasındaki mesafede farklılık varsa skolyozdan şüphe edebilirler. Çocuk öne eğildiğinde sırt ya da belde bir çıkıntı görülürse hemen bir hekime başvurulmalıdır."

Fizik tedavi ile skolyozun ameliyatsız tedavisi mümkün

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. "Erken teşhis edilen skolyoz özel egzersiz tedavileri ve fizik tedavi programları ile kontrol altına alınır ve açının ilerlemesi engellenir ve vücudun estetik açıdan görünümü düzelir. Skolyoza sebep olan hangi kas yetersiz ise bunu Valedo terapi denilen bir bilgisayar kontrollü sistem ile belirliyoruz ve o kas hangi fizik tedavi yöntemi veya egzersiz ile çalışırsa, o programı oluşturuyoruz. Kişinin bulgularına göre belirli sürelerde takip ederek, skolyoz açısındaki düzelmeleri gözlemliyoruz.

Prof. Dr. Gülçin Gülşen

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Skolyozdan kurtulmak mümkün; üstelik ameliyat olmadan!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN