Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nda et tüketimi uyarısı

Giriş Tarihi: 5.9.2016 16:31
Kurban Bayramı'nda et tüketimi uyarısı

Uzmanlara göre 'nı sağlıklı ve rahat geçirebilmek için günlük et tüketimine etmek ve aşırıya kaçırmamak gerekiyor.

Uzmanlara göre yaklaşan 'nı sağlıklı ve rahat geçirebilmek için günlük ettüketimine edilmesi ve aşırıya kaçılmaması gerekiyor.

KURBAN BAYRAMI BOYUNCA DİKKAT ETMEK GEREKİYOR

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Özgür, Bayramı'nda sofraların et ile zenginleştiğini dile getiren Özgür, "Kurban etlerinin bol miktarda yer aldığı menüler, hamur tatlıları ile ağırlaşmış sofralar ve fiziksel aktivitenin azalması ile hareketsiz yaşam ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle vatandaşlarımızın Kurban Bayramı boyunca beslenmelerine özellikle dikkat etmeleri gerekiyor." ifadelerini kullandı.

KONTROLSÜZ HİPERTANSİYONU BULUNANLAR…

Özgür, bazı hasta gruplarının da risk altında olduğunu belirterek, "Kontrolsüz hipertansiyonu bulunanlar, kan şekeri yüksek seyreden ve insülin kullanan diyabet hastaları, trigliserit değerleri yüksek hiperlipidemili hastalar, kalp damar sorunu olanlar, reflü hastaları, bağırsak ve karaciğer yağlanması olanlar ile hastalık düzeyinde şişman kişiler risk altındadır. Bu nedenle risk altında bulunan bu hastaların da sağlıklı ve rahat bir bayram geçirmek için gıda tüketimlerine daha fazla özen göstermeleri gerekiyor." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurban Bayramı'nda et tüketimi uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN