Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tiroid hastalıkları ve kilo alımı

Giriş Tarihi: 8.9.2016 10:22
Tiroid hastalıkları ve kilo alımı

Tiroid bezlerinin tamamen alındığı durumlarda hastalarda kalıcı hipotiroidinin geliştiğini belirten Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil, bunu engellemek adına dışarıdan sentetik tiroid hormonunun verildiğini söylüyor.

Tiroid bezleri tamamen alındığı hastada kalıcı hipotiroidi gelişir. Bunu engellemek için dışarıdan sentetik tiroid hormonu verilir. Sentetik ile tiroid hormon düzeyleri normal düzeye gelene kadar ve bu hormon düzeylerinin tam olarak dengeye oturana kadar kilo alımı olabilir.

Hastalar hem ameliyat sonrası iyileşme döneminde hareketlerini azaltmaları ve beslenmelerine etmemeleri nedeni ile bu kilo alımı daha fazla olabilir. Ancak bu kilo artışları 5 kg'ı geçiyorsa nedeni hipotiroidi değildir.

Tiroid kanseri olan hastaların bazılarına atom tedavisi yapılır. Atom tedavisinin etkili olabilesi için TSH düzeyinin 30'un üzerinde olması gerekir. Bu ciddi bir hipotiroidi durumudur. Bu süreçte hasta beslenmesine dikkat etmez ise kilo alımı kaçınılmaz olur. Atom tedavisi sonrası tiroid hormonuna başlanır ve 1-2 ay içerisinde hasta eski kilosuna döner.

Haşimato hastalığında genellikle çok ciddi hipotiroidi olmaz. TSH 5-10 mIU/L arasında olan hastaların aşırı kilo alıyorum yakınmaları yine haşimato ile açıklanamaz.

Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiroid hastalıkları ve kilo alımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN