Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Obezite ameliyatı çözüm değil fırsat"

OBEZİTE Cerrahı Doç. Dr. Serdar Kaçar'ın Kliniği'nde görev yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Ömer Faruk Korkmaz, obezite ameliyatının kesin çözüm olmadığını, kişinin sağlıklı yaşama adım atabilmesi için iyi bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Giriş Tarihi: 1.11.2016 11:45
Obezite ameliyatı çözüm değil fırsat
Doç.Dr. Serdar Kaçar'ın Kliniği'nde görevli Beslenme ve Diyet Uzmanı Ömer Faruk Korkmaz, obezite cerrahi diyetinin katı kurallar içerdiğini, bu kurallara uymayan hastaların kısa sürede eski kilosuna geri dönebileceğini açıkladı. Korkmaz, "Kişiler obezite ameliyatını garanti yol gibi görüyorlar. Aslında bu yöntem sadece hastaya sağlıklı bir yaşama adım atması için tanınan bir fırsat oluyor. Bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekiyor" dedi.Korkmaz, obezite ameliyatı olan kişilerin mide alanları daraldığından ve tokluk hormonu da midenin bir bölümüyle beraber alındığından diyet uygulamalarının çok daha kolay olduğunu söyledi. , Korkmaz, "Ameliyat olmayanlar, obezite cerrahisi diyetini uygulayarak da kilo verebilirler. Ama bunu uygulamak onlar için çok zor olacaktır. Çünkü mide alanları çok geniş ve midede ghrelin denilen bir tokluk hormonu salgılanıyor. Obezite cerrahisi ile bu kısımlar çıkarıldığı için, fizyolojik olarak da açlık çekilmediği için diyet programına uyması çok daha kolay oluyor. Diyelim ki programa uymadı. Midesini alkolle ve çikolatayla doldurdu. Böylece aldığı kalori miktarı arttığı için kilo vermesi durabilir" dedi.

"AMELİYAT OLANLARIN HATA YAPMA LÜKSÜ YOK"

Obezite cerrahisi olan hastaların çok katı bir diyet uygulamaları gerektiğini ve diyete uymadıkları takdirde sağlıklı yaşama fırsatını kaçıracaklarını ifade etti. Korkmaz, "Normal bir kişiyle, obezite cerrahisi olan kişi arasında mide büyüklüğü açısından fark var. Obezite cerrahisi olan kişilerin mideleri ortalama bir küçük muz büyüklüğünde oluyor. Hacmi ortalama bir çay bardağı kadar olduğu için normal danışanlardan daha farklı bir yol izlemeleri gerekiyor. Onların hata yapma lüksü de bulunmuyor. Beslenme düzeni olarak kasları erimemesi için protein yönünden zengin beslenmeleri gerekiyor. Ameliyattan sonra ilk 15 gün sıvı, sonraki 15 gün bebek maması kıvamındaki besinlerle, sonraki süreçte ise katı besinlerle beslenmeleri gerekiyor. Bu süreçte hiç hata yapmadan ilerlemeleri lazım ki, mideyi yeniden genişletmesinler. Midenin tekrar deforme olmamasına dikkat etmeleri gerekiyor. Diğer bir önemli nokta ise, besinleri yavaş yavaş, minik lokmalarla mideye koymaları gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Obezite ameliyatı çözüm değil fırsat"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN