Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burun estetiğine doğru bir şekilde hazırlanmalı

Burun estetiğinin başarılı olması için ameliyata çok iyi hazırlanılması gerekir. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr Yusuf Can, burun estetiği öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

Giriş Tarihi: 21.11.2016 14:46
Burun estetiğine doğru bir şekilde hazırlanmalı

"Burun estetiğinin başarılı olması için hastaların ameliyat öncesi ve sonrası süreç hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bu sürece cerrah ve sağlık merkezi seçimi, yeni burun şekliyle ilgili istekler, ameliyattan önce ve sonra yapılması gerekenlerle tüm bilgiler dahildir. Burun estetiğinin en önemli aşaması bu alanda tecrübeli , yeterince bilgi birikimi olan bir cerrahın seçilmesidir."

Burun ameliyatı öncesi yapılması gerekenler

"Ameliyatın planlanması aşamasında burnun yapısı ve var olan sorunları çok iyi analiz edilmelidir. Burnun işlevsel ve fiziksel sorunları belirlenmelidir. Eğer varsa burun kemik eğriliği, burun eti şişliği, kronik sinüzit, alerjik rinit, burun içi polipler, nazal valv darlığı gibi sorunlar teşhis edilmelidir. Burnun her açıdan fotoğrafı çekilmeli ve yeni burun şekli kişinin fotoğrafları üzerinden planlanmalıdır. Ayrıca burnun kemik ve kıkırdak yapısı, yüzün şekli, cildin kalınlığı, yaş ve kişinin yeni burundan beklentileri ameliyatın başarısı üzerinde oldukça etkili faktörlerdir. Anestezi türü ve anestezi kontrolleri de ameliyattan önce mutlaka yapılmalıdır. Nasıl bir burun istenildiği cerraha tam olarak anlatılmalıdır. Ancak en önemlisi yüzünüzle nasıl bir burnun uyumlu olacağını cerrahınızla konuşmalı, tavsiyelerini dinlemelisiniz."

Ameliyatın başarılı geçmesi için dikkat edilmesi gerekenler

"Operasyondan önce, en az 7- 8 saat süreyle yeme içme kesilmelidir. Sigara ve alkol kullanımı da en az 1 hafta önce bırakılmalıdır. Kan sulandırma özelliği olan ilaç kullanılmamalıdır. Ameliyatın ardından en azından ilk gün bir refakatçiye ihtiyacınız olabilir. Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 2 saat içinde operasyon tamamlanmış olur. Ameliyattan sonra belirgin bir dikiş izi kalmaz."

Op. Dr Yusuf Can "Ameliyattan sonraki gün yüzünüzde hassasiyet, hafif ödem ve ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı kesici ilaçlarla bu ağrılar rahatlıkla giderilebilir. İlk gece başınız yüksekte uyumalısınız. Özellikle ilk hafta burnunuzu temizlemek için zorlamamalı, cerrahınızın vereceği okyanus suyu spreylerini kullanmalısınız. Ameliyattan sonra genellikle 2 gün içinde ayağa kalkılır, 1 hafta sonra da normal hayata dönülür. 3-4 hafta boyunca zorlayıcı faaliyetlerden, yüzme, ağırlık kaldırma gibi sporlardan kaçınılmalıdır. Burun derisinde renk farklılıkları oluşmaması için güneşten korunmalıdır. Ayrıca burunda çökme ihtimaline karşı en az 2 ay süre ile gözlük kullanılmamalıdır. Burun estetiğinde başarılı olmak için çok sabırlı olmalı ve size verilen önerilere tam olarak uyum sağlamalısınız."

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr Yusuf Can

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burun estetiğine doğru bir şekilde hazırlanmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN