Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haşimato hastası tiroid kanseri tehlikesi taşır mı?

Giriş Tarihi: 25.11.2016 16:11
Haşimato hastası tiroid kanseri tehlikesi taşır mı?

Son yıllarda giderek artış gösteren haşimato hastalığının risklerini Endokrin Cerrahi Uzmanımız Prof. Dr. Yeşim Erbil’e sorduk.

"Haşimato tiroiditi ve inflamasyonu tiroid bezi rahatsızlıklarından birisidir. Bu hastalık düşük ölçüde de olsa tiroid lenfoma, tiroid kanserinin belirli bir tipi, diğer otoimmün bozukları da dahil olmak üzere vücutta bazı komplikasyonlara neden olabilir."

Haşimato tiroiditi ve diğer otoimmün bozukluklar

"Otoimmün bozukluklar, bağışıklık sistemindeki bir arızanın nedeni olmaktadır. Haşimato tiroiditi, otoimmün bir hastalıktır ve neden olduğu komplikasyonların başında ilişkili olduğu diğer otoimmün bozukluklarına yakalanma riskini artırır. Bunlar arasında addison hastalığı, graves hastalığı, prematür over yetmezliği, tip 1 diyabet, lupus eritematoz (akciğer ve kalp gibi vücudun bir dizi sisteminde inflamasyona neden olan bir hastalıktır), pernisiyöz anemi (B12 vitamini emilimini engelleyen bir bozukluk), romatizmal artrit, trombositopenik purpura (kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir bozukluk), vitiligo (derinin üzerindeki pigment hücrelerine saldırarak cildin üzerinde beyaz lekeler oluşturan bir bozukluk) bulunur.

Haşimato Tiroiditi ve Tiroid Lenfoma

Endokrin Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil "Çok nadir görülen bir komplikasyon, ama haşimato tiroiditi, tiroid lenfoma olarak bilinen tiroid kanserinin belirli bir türüne yakalanma riskini artırabilir. Tiroid lenfoma erken teşhis edildiğinde yüksek oranda tedavi edilebilir. Bu nedenle tiroid nodüllerinin dikkate alınması çok önemlidir. Eğer boğaz bölgenizde ele gelen bir beze hissediyorsanız bir an önce doktora muayene ettirmeniz çok önemlidir. Ayrıca haşimato tiroidinin diğer otoimmün hastalıklara neden olmaması için erken teşhis edilerek tedaviye başlanması gerekir."

Endokrin Cerrahi Uzmanımız Prof. Dr. Yeşim Erbil

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haşimato hastası tiroid kanseri tehlikesi taşır mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN