Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 yaşındaki başarılı bir ameliyatla kurtarıldı

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinde exoskop sistemiyle mikro cerrahi tekniğini kullanılarak bir köpeğin burun tümörü ameliyatı başarıyla yapıldı.

Giriş Tarihi: 16.2.2017 16:27 Güncelleme Tarihi: 16.2.2017 16:34
7 yaşındaki köpek başarılı bir ameliyatla kurtarıldı

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinde, exoskop sistemiyle mikro cerrahi tekniği kullanılarak bir köpeğin burnundaki tümör ameliyatla alındı.

UÜ Veteriner Fakültesi Klinik Bilimler Bölümü Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve operatör Doç. Dr. Hakan Salcı, ameliyat öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, 7 yaşındaki köpeğin burnundan kan gelmesi şikayetiyle geçen hafta sahiplerince hastaneye getirildiğini söyledi.

VİDEO TELESKOPİK GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ KULLANARAK AMELİYAT YAPILACAK

Yapılan tetkikler sonucu köpeğin burun tümörü teşhisi koyduklarını belirten Salcı, şöyle devam etti: "Bu teşhis sonrasında burun boşluğu içine cerrahi işlemle girmemiz gerekiyordu. Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında hazırladığımız projeyle aldığımız exoskop görüntüleme sistemini bu ameliyatta kullanacağız. Türkiye'de ilk defa veteriner cerrahi alanında video teleskopik görüntüleme sistemi kullanarak bu ameliyatı yapacağız. Hem hastada minimal invaziv teknik kullanmış olacağız hem de çok ufak bir delik açarak burun içinden tümörü çıkarmış olacağız."

BU SİSTEM 2011'DE ÜRETİLDİ VE KULLANILMAYA BAŞLADI

Kullanılan ekipmanın çok pahalı olduğunu vurgulayan Salcı, "Bu sistem, hastada mikro miktarda tahribat meydana getirerek cerrahi işlemi kolaylaştıran bir özelliğe sahip. Bu sistem 2011'de üretildi ve kullanılmaya başladı. Ülkemizde, insan hekimliğinde çok kısıtlı olarak kullanılan bir sistem. Özellikle kulak burun boğaz, kardiyovasküler ve spinal cerrahide bir sistem kullanılmakta. Fakat fakülte bazında ve klinik pratik veteriner hekimleri dikkate aldığımızda bu sistem Türkiye'de ilk defa burada kullanılacak. Bu sistem süreden daha ziyade ameliyatın daha konforlu yapılmasını sağlıyor. Tümörlü bölgeye yaklaşımı kolaylaştıracağı için o nedenle ameliyat da kısalmış olacak. Yaklaşık 2 saatlik ameliyatı 1 saat içinde tamamlamış olacağız." şeklinde konuştu.

KUYU, KURTARMA KÖPEĞİ OLARAK EĞİTİLECEK KURTARILAN 'KUYU' KÖPEK ATV HABER'DE ‘KUYU’ 11 GÜN SONRA ÖZGÜR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 yaşındaki köpek başarılı bir ameliyatla kurtarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN