Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cep telefonlarının neden olduğu bir hastalık daha:

Giriş Tarihi: 10.5.2017 16:14
Cep telefonlarının neden olduğu bir hastalık daha: HEMOROİD

Konusunda uzman olan ve başarılı operasyonlara imza atan Op. Dr. Mert Atak, cep telefonlarının hastalığı üzerindeki etkilerini anlattı.

al hastalığının sıklığı ülkemizde gittikçe artış göstermektedir. Yapılan araştırmalar her insanın hayatı boyunca hemoroidal hastalıkla karşılaşma ihtimalinin %50'nin üzerinde olduğunu göstermektedir.

Cep telefonlarının birçok hastalığın etkeni olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Ancak bu sefer durum biraz farklı; cep telefonları yaymış olduğu radyasyon haricinde cep telefonu kullanımı esnasında kendinden geçme ve hipnotize olma ile insanlar normal süreçte yapmaları gereken fonksiyonlarını yerine getirememekteler.

Defekasyon yani tuvalet yapma mekanizma olarak karın basıncının artması ve makat kaslarının gevşemesi ile sağlanabilmektedir. Bu iki fonksiyonun koordine halinde yapılması normal defekasyon sürecinde önemli yere sahiptir.

Op. Dr. Mert Atak; "Ancak tuvalette kullanılan cep telefonu veya tablet gibi dikkatin başka yöne dağılmasına neden olan cihazlar bu koordinasyonu bozmaktadır. Karın içi basınç artımına karşılık yeterli makat kası gevşemesi olamaması üzerine hemoroidal yastıkçıklar travmaya maruz kalmaktadır. Bu travma hemoroidal yastıkçıkların şişmesine, sarkmasına ve kanamaya elverişli hale gelmesine yani hemoroidal hastalığa(basur) neden olmaktadır."

OKULDA VE TUVALETTE TELEFON YASAK!

Özellikle koordine vücut hareketleri dikkat gerektirmektedir. Okullarda dikkati toplayabilmek için cep telefonlarının yasak ve bu yasağın da okul başarısını arttırdığı izlenmektedir. Dr. Mert Atak, doğru tuvalet ihtiyacının karşılanabilmesi için hastalarına tuvalette telefonu yasakladığını da sözlerine ekledi.

Op. Dr. Mert Atak

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cep telefonlarının neden olduğu bir hastalık daha: HEMOROİD
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN