Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uyku apnesine aparatlı çözüm

Boğaziçi Üniversitesi’nde görevli 3 Türk bilim insanı tarafından geliştirilen ağız içi aparatı, horlamanın şiddetini azalttığı gibi uyku konforunu da artırıyor

Giriş Tarihi: 29.6.2017 ABONE OL
Uyku apnesine aparatlı çözüm
Boğaziçi Üniversitesi'nde görevli 3 bilim insanı, uyku apnesi rahatsızlığı için etkili ve kullanımı rahat yeni bir çözüm geliştirdi. Her 10 erkekten 4'ünde görülen hastalıkta kullanılacak ağız içi aparat, uyku konforundan ödün vermeden kullanılabiliyor ve horlamanın şiddetini de azaltıyor.

BİYOUYUMLU MALZEMEDEN
Dünyada büyük kitleleri etkileyen ve tedavi edilmediğinde kanser, diyabet ve kalp rahatsızlıklarına yol açan yaygın sağlık problemi uyku apnesi sendromunun tedavisi Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinden geldi. Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü'nde görevli Türk bilim insanları Yrd. Doç. Dr. Özgür Kocatürk, Doç. Dr. Albert Güveniş ve doktora öğrencisi Sefa Zülfikar'ın geliştirdiği ağız içi aparatı sayesinde hastalık artık kolayca tedavi edebilecek.
Dünyada başka bir örneği olmayan, uyku konforundan ödün vermeden kullanılabilen ürün, horlamaların şiddetini de büyük oranda azaltıyor.
Uyku sırasında, ağız iç bölgesindeki kasların gevşemesi sonucunda, yer çekiminin de etkisiyle dilin ve çenenin çökerek havayolunu tıkamasıyla yaşanan uyku apnesinin nedenleri arasında üst solunum yollarında belirgin anatomik darlıklar, fazla kilolu olmak, büyük bademciklere ve geniz etine sahip olmak gibi nedenler yer alıyor. Sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da görülebilen uyku apnesi için geliştirilen aparat, tamamen biyouyumlu malzemelerden üretilecek. Klinik çalışmalarda alınan olumlu sonuçlarla, hafif ve orta şiddette uyku apnesi tedavisinde yeni ve etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılacak.
Aparatın dünyadaki tüm hastaların kullanımına sunulabilmesi için gereken tüm çalışmalar devam ediyor.HER 10 ERKEKTEN 4'ÜNDE GÖRÜLÜYOR
Günümüzde neredeyse her 10 erkekten 4'ünde uyku apnesine rastlanıyor. ABD'de 25 milyon teşhis konmuş hasta var. Türkiye'de bu sorunu yaşayan hastaların çoğu hastaneye gitmiyor. Aktif tedavi alan hasta sayısı ise 500 bin civarında.

EK CİHAZA İHTİYAÇ KALMAYACAK
Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü'nde geliştirilen, Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Merkezi'ne (LifeSci) ait temiz oda laboratuvarlarında prototip üretim çalışmaları tamamlanan ve ağıza bir emzik gibi takılan bu aparat sayesinde uyku sırasında hastanın çene ve dilinin hava yoluna çökmesi engelleniyor. Böylece hastalar uyku sırasında ihtiyaç duydukları oksijeni almaya devam edebiliyor. Ayrıca, uyku apnesinin güncel tedavisinde kullanılan maske veya solunum hortumu gibi ek cihazlara gerek duyulmadan hastanın kendi nefesiyle uyuyabilmesi sağlanmış oluyor. 12 gönüllü katılımcı ile Acıbadem Kozyatağı Hastanesi'nde Doç. Dr. Ceyda Erel Kırışoğlu gözetiminde yürütülen klinik çalışmalardan beklentilerin üzerinde sonuçlar aldıklarını bildiren Kocatürk ve Güveniş, bu sonuçları iki yılda bir yapılan ve bu yıl Fransa'nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen, "Uyku ve Nefes 2017" Kongresi'nde, alandaki uzman hekimlerin dikkatine sunduklarını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyku apnesine aparatlı çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN