Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocukluk çağı Miyopisi nedir?

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Söyler “Göz, ışığı gerektiğinden fazla kırdığında görüntü retina denen görme tabakasının önüne düşmekte ve bundan dolayı retina üzerinde net bir görüntü sağlanamamaktadır. Miyopiyi düzeltmek için verilen gözlük camları, retina önüne düşen görüntüyü arkaya doğru iterek görüntünün retina üstüne düşmesine neden olur. Bu sayede kişi net görüntü elde eder.”

Giriş Tarihi: 6.7.2017 10:53 Güncelleme Tarihi: 6.7.2017 15:21
Çocukluk çağı Miyopisi nedir?

ÇOCUKLUK ÇAĞI MİYOPİSİ İLERLEYEBİLİR

"Özellikle çocukluk çağında vücudun gelişimi ile birlikte gözün ön arka çapı da büyür. Göz büyüdüğü için kullanılan gözlüğün numarası yetersiz kalır ve görüntü yine retinanın önüne düşer ve görme giderek bulanır. Verilecek yeni gözlük ile gözlüğün numarası artırılarak görüntünün yeniden retina üzerine düşürülmesi ve dolayısıyla görüntünün netleşmesi sağlanır. Belli aralarla yapılan göz muayenelerinde gözün ön arka çapının büyümesine paralel olarak gözlük numarası sürekli ayarlanarak kişinin net görmesi sağlanır."

MİYOPİ RİSKLİ BİR GÖZ HASTALIĞIDIR

"Görmeyi bozması ve düzeltilmesi için gerekli ekonomik kaynakların yanında, miyopi, göz hastalıkları için de bir risk faktörüdür. Miyopide, glokom, katarakt ve retina dekolmanı gibi göz hastalıklarının riski artmaktadır. 4,5 miyopi ile ilişkili riskler düşük miyoplarda hatta -3 dioptrinin altında bile vardır. Miyopi arttıkça riski de artmaktadır. Miyopi, miyopik makulopatinin en önemli risk faktörüdür. Miyopik makulopati körlüğün en önemli ilk 5 nedeni arasında sayılmaktadır."

ÇOCUKLUK ÇAĞI MİYOPİSİNİN İLERLEMESİ ENGELLENEBİLİR

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Söyler "Miyopinin çocukluk çağındaki ilerlemesini durdurmak için çok çeşitli yöntemler denenmiştir. Bugüne kadar denenen 16 farklı yöntemin karşılaştırıldığı bir çalışmada "Düşük Doz Atropin" tedavisi ilerlemeyi engelleyebilen bir tedavi yöntemi olarak etkin bulunmuştur. Atropin ile yapılan iki büyük çalışmada ilacın miyopi gidişini durdurduğu ve/veya yavaşlattığı konusunda kesin bilgiler elde edilmiştir. Bu çalışmaların ışığında 6-12 yaş aralığında, -2 dioptriden daha yüksek miyopisi olan ve miyopisi ilerleyenlere 24 ay sürecek "Düşük Doz Atropin" tedavisi başlanabilir. Tedavi edilmeyen çocuklarda 2 yıl içinde 1.2 dioptri ilerleme görülürken tedavi edilen grupta ilerleme 0.2-0.5 dioptri arasında bulunmuştur."

Eğer sizi de çocuğunuzda miyopi varsa ve "Düşük Doz Atropin" tedavisine uygun olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız göz hastalıkları uzmanından destek alabilirsiniz.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Söyler

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukluk çağı Miyopisi nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN