Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yola çıkmadan önce ilk yardım çantasını hazırlayın

Giriş Tarihi: 10.7.2017
Yola çıkmadan önce ilk yardım çantasını hazırlayın

Bebekli aileler tatile çıkmadan önce mutlaka çocuk doktoru ile görüşerek bir ilk yardım çantası hazırlamalı. Bu çantada; ateş ölçer, ateş düşürücü şurup ve fitil, yara bandı, steril gazlı bez, antiseptik solüsyon, ishal ilacı ve güneş koruyucu krem bulunmalı

Çocuk kazaları, tatillerde ve kalabalık ortamlarda artış gösteriyor. En sık 0-5 yaş arası görülen çocuk kazaları, ebeveynlerin bir anlık dikkat kaybıyla ortaya çıkıyor ve çoğu göz açıp kapayıncaya kadar geçen kısa bir sürede gerçekleşiyor. Ciddi sakatlık ve ölümlerin önemli bir yüzdesini kapsayan bu kazaları önlemek için de önceden tedbir almak gerekiyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Elif Erdem Özcan, yaz aylarında görülen çocuk kazalarına karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.
Tatile çıkmadan ilk yardım çantanızı hazırlayın
Çocukların yazın keyfini doyasıya sürmesi ve dolu dolu zaman geçirmesi için hem yaz hastalıklarına, hem de oluşabilecek ufak yaralanmalara karşı önlem alınmalıdır. Bunun için tatile çıkmadan önce mutlaka çocuk doktoru ile görüşülerek bir ilk yardım çantası hazırlanmalıdır. Çocuklar için hazırlanacak ilk yardım çantasında; ateş ölçer, ateş düşürücü şurup ve fitil, burun damlası, yara bandı, steril gazlı bez, antiseptik solüsyon, sinek kovucu losyon, alerji ilacı, ishal ilacı ve mutlaka bir güneş koruyucu krem bulunmalıdır.

ÇENGELLİ İĞNE KULLANMAYIN
Küçük, yutulabilir parçalara tatilde daha fazla dikkat edilmeli
3 yaş altı bebekler ne bulursa ağzına atabilir ve yutabilir. Oyuncak seçiminde üzerindeki uyarıları dikkate alınarak, tatilde yaşanabilecek karışıklıklara karşı dikkatli olunmalı ve oyuncaklar arasında uzun ip, boyun bağı, lastik gibi boğulmasına neden olacak nesneler olmamalıdır. Emziklerin plastik kısımlarının sabitliği kontrol edilmelidir. Bebeklere nazar boncuğu gibi süs malzemeleri asmak için iğne, çengelli iğne kullanılmamalıdır. Pilli oyuncaklar da tehlikeli olabilmektedir. Özellikle madeni para şeklinde pilleri çocuklar kolaylıkla yutabilir.
Dışarıda çocuğunuzun elini bırakmayın
Gezme amaçlı dışarı çıkıldığında; eğer araba ile gidiliyorsa, mesafe ne kadar kısa olursa olsun çocuklar mutlaka çocuk koltuğuna oturmalı ve kemerleri takılmalıdır. Arabada çocuk olsun olmasın hız sınırına çok dikkat edilmelidir. Tatil için gittiğiniz lokasyonu çok iyi bilmiyorsanız ve yürüyüşe çıktıysanız, mutlaka çocuğunuzun elinden tutmanız gerekmektedir. Ayrıca çocuklara karşıdan karşıya geçerken uyması gereken kurallar dikkatli bir şekilde ve kavrayana kadar anlatılmalıdır.
Düştükten sonra kusma oluyorsa...
4'üncü aydan sonra bebekler hareketlenmekte ve yatak ya da koltuktan düşme vakaları sık yaşanmaktadır. Otelde bebeklerin yatacağı yatağın yerden çok yüksek olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer düştüğü mesafe 50 cm'den yüksekse, zemin sertse, kusma ve bilinç değişikliği oluyorsa bebek doktora götürülmelidir. Kusma ve bilinç değişikliği olmuyorsa ilk dört saat evde gözlenebilir.
Bebeğinizi elektrik düğmelerinden uzak tutun
Konaklanan otel ya da pansiyonun elektrik düğmeleri kapaklı değilse hareketlenen bebeklere çok dikkat edilmelidir. Elektrik çarpması gerçekleşirse elektrik kaynağı hemen kapatılmalıdır. Bu mümkün değilse, elektrik geçirmeyen plastik veya tahtadan yapılmış bir araç ile bebek elektrik kaynağından uzaklaştırılmalıdır. Bebek, elektrik kaynağından uzaklaştıktan sonra solunumu ve nabzı kontrol edilmelidir. Baygınlık veya yüzünün solması gibi şok belirtiler varsa; başı gövdesinden biraz alçakta, bacakları ise yukarıda olacak şekilde yatırılmalı ve zaman kaybedilmeden acile götürülmelidir.
Bebeğe emebilir diye cam şeker vermeyin
3 yaş altı bebeklere asla şeker verilmemelidir. Bebek şekeri emerken en ufak bir dikkat dağınıklığında şeker soluk borusuna kaçabilir. Böyle durumlarda bebek yüzükoyun çevrilip sırtı pat patlanarak kusması sağlanmalıdır. Eğer olmuyorsa ve nefes borusuna kaçtığı düşünülüyorsa, hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Yola çıkmadan önce ilk yardım çantasını hazırlayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN