Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneşten hemen sonra peeling yapmayın!

Peeling, güneşten zarar görmüş, parlaklığını yitirmiş cildi yenilemek amacıyla kullanılır. Ancak tatilin hemen ertesinde değil, sonbahara doğru yapılmalıdır

Giriş Tarihi: 31.7.2017
Güneşten hemen sonra peeling yapmayın!
Belli dozlarda güneşlenmenin sedef hastalığı, atopik egzama, vitiligo, cilt lenfoması ve vitamin D eksikliği gibi hastalıklara olumlu bir etkisi olsa da; güneşten yayılan ultraviyole ışınlarına maruz kalmak (UVA veya UVB) erken deri yaşlanması belirtilerinin yüzde 90'ından sorumludur. Üstelik deri yaşlanmasının yanında güneş lekeleri de cabasıdır. Esteticium Dermatoloğu Uzm. Dr. Kiarash Ashrafi H., foto yaşlanmayı ve tedavilerini anlattı…

Yazın gelmesiyle birlikte güneş ışığıyla ilgili sorunlarla daha çok karşılaşmaya başlarız. Güneş ışığının önemli olan kısmı ultraviyole (UV) ışınıdır.
Dalga boylarına göre UVC (200-280nm), UVB (280-320nm), UVA (320- 400nm) olmak üzere üç tipi tanımlanır.

UVC, ozon tabakası tarafından absorbe edildiği için yeryüzüne ulaşmaz. UVB, yeryüzüne ulaşan ışınların yüzde 0,5'sinden azını; UVA ise yüzde 90'ını oluşturur. Her iki dalga boyu da hasarı oluşturur ve kanserojendir.

Geç dönem güneş hasarları, leke ve deri kanserlerinden ibarettir. Yaşla ilgili kozmetik sorunların yüzde 90'ını bu ışıklara bağlı foto hasarlanma oluşturur. Foto yaşlanmanın klinik bulguları arasında kırışıklıklar, kılcal damar genişleme ve kanamaları, deri incelmesi, kabalaşma, açık veya koyu renkli lekeler, çiller, yaşlılık lekeleri, deri tümörleri ve elastikiyet kaybı vardır.

ŞAPKANIZ GENİŞ KENARLI OLSUN

Güneşten korunmada örtücü giysiler ve güneş koruyucularının önemi büyüktür. Şemsiye, geniş kenarlı şapka, sıkı dokunmuş renkli kumaşlar, sentetik giysiler; UVB ve UVA'yı pamuklulardan daha az geçirir. Yeryüzüne ulaşan UV yoğunluğu sabah 11.00 ile öğleden sonra 14.00 arasında en yüksek seviyededir. Derimizde UV yoğunluğunu hissedebilecek hiçbir algılayıcı yoktur. Bu nedenle 10.00-15.00 arası güneşe çıkılmamalıdır.

Kişinin deri rengi, güneşten koruyucular içindeki kimyasal maddeler (mümkünse UVB ve UVA'ya etkili ve PABA içermeyen), çevredeki ışık yoğunluğuna (özellikle kar ve su kayağı yaparken nemlendiricilerle zenginleştirilmiş SPF değeri yüksek) güneş koruyucular kullanılmalıdır, meslek ve açık hava aktiviteleri dikkate alınmalıdır.

SONBAHARDA CİLDİNİZİ YENİLETİN

Foto yaşlanma ve lekelerin tedavisinde dermatolojik ve kozmetik ürünlerle birlikte başta PRP, mezoterapi, asit peeling, somon DNA ve lazer tedavileri yapılmaktadır.

PRP, mezoterapi ve somon DNA tedavileri cilt yapısıyla uygun olduğu için yaz döneminde de uygulanabilir. Fakat lazer ve peeling tedavileri deri yüzeyinde hafif soyma ve hassasiyet artışı yarattığı için, bu tip uygulamalara ancak güneşin etkisinin azaldığı sonbaharda başlanabilir.

Lekelerin normal görünümleri birbirine benzemesine rağmen hücresel yapı, doku ve tedavi yöntemleri açısından farklı türleri mevcuttur. Yapılan yanlış tedavilerin sonucunda lekelerde artış ve büyüme izlenebilir. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce mutlaka uzman bir dermatolog tarafından detaylı dermatolojik muayene gerekir. Tüm tedavi yöntemleri sırasında ve devamında güneşten korunmak en önemli şarttır ve lekelerin tekrar etmesi açısından en önemli faktör sayılır.

MEZOTERAPİ
Mezoterapi, yüze uygulanan etkili cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Mineral, vitamin ve hyalüronik asit karışımları içeren bir kokteyl derinin orta tabakasına enjekte edilmekte, bu sayede cildin beslenmesi sağlanmakta ve su tutma kapasitesi artırılmaktadır. Yüz mezoterapisi; cildin yenilenmesini, kırışıklıkların ve sarkmaların azalmasını sağlayan en doğal ve pratik yöntemlerden biridir. Tedavi başlangıçta 1-4 hafta aralıklarla uygulanır. 4-6 seanstan sonra 3-6 ayda bir tekrarı yapılabilir. İkinci seanstan sonra ilk etkiler görülmeye başlanır. Tedavi sona erdikten sonra da uygulamanın cilt yenileme etkisi devam eder.

PRP
PRP tedavisinde kişinin kendi kanından elde edilen plazma, küçük iğneler yardımı ile cilt altına verilir. Tedavisi 3-4 seans ve seanslar arasında 2-4 hafta aralıklarla yapılır. Uygulama yapıldıktan 3-6 ay sonra tekrarlanabilir. PRP tedavisinde, cilt renginde parlaklık, canlanma etkisi hemen görülür fakat tedavinin sonuçlarının tam olarak ortaya çıkması birkaç haftayı bulabilir.

Q -SWİTCHED ND-YAG LAZER
Dermatolojik ve estetik uygulamalarda kullanılan yenilikçi ve yüksek teknolojiye sahip bir lazer türüdür. Normal deri dokusuna zarar vermeden sadece leke kısımlarını yok etme kabiliyetine sahiptir. Güneş lekeleri başta olmak üzere cilt lekelerinin tedavisinde oldukça etkilidir.

SOMON DNA
Somon balığının DNA'sı, insan DNA'sına benzerliğinden dolayı ciltte eksilen proteinleri tamamlayan en iyi kaynaklardan biridir. Kendi hacminin binlerce katı suyu tutarak derinin nem dengesini sağlayan somon DNA aşısı, cildin kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayıp yaşlanma etkilerine karşı bir savunma mekanizması görevi yapar. Somon balıklarının sütünden elde edilen bir serumun deri altına enjekte edilmesiyle uygulanan bu yöntem, cildi doğal olarak onaran, yaşlanma etkilerini tersine çeviren etkili bir yöntemdir. Hücre yenileyici olan somon DNA'sı, cildin kollajen, elastik liflerini artırarak sarkmasına engel olur. Elastikiyet kaybını azaltır. Kırışıklıkları hafifletir. Somon DNA aşısı hastanın ihtiyacına göre 3-6 seans kadar uygulandığında en iyi sonuçlar alınmaktadır. Tedavinin yılda iki kür halinde uygulanmasıyla, elde edilen sonuçlar kalıcı kılınmakta ve etkileri çok daha başarılı olarak zamana yayılmaktadır.

ASİT PEELİNG İLE CİLT SOYMA
Çeşitli doğal asitler kullanılarak deride soyma ve yenileme sürecini başlatan bir tedavidir. Cildin üst tabakasına çeşitli doğal asitlerin uygulanması ile en dış tabakanın tahrip edilmesi, ölü hücrelerden oluşan hasarlı üst tabakasından arınması ve alttaki taze, hasarsız cildin açığa çıkartılması işlemidir.
Güneş lekeleri, çiller ve diğer cilt lekelerinin bakımında da kullanılır. Bu yöntemler; cildin canlılığını artıran, yenileyici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle; cildin yaşlanmasını ve sarkmaları engellemek, sigaradan ve güneşten zarar görmüş ciltleri düzeltmek, lekeleri, sivilce ve yara izlerini hafifletmek veya yok etmek, donuk ve parlaklığını yitirmiş ciltleri yenilemek amacıyla kullanılır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneşten hemen sonra peeling yapmayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN