Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müthiş çip umut oldu

Görme ve işitme olmak kader olmaktan çıkabilir... ABD ordusunun desteğiyle gerçekleştirilen proje büyük yankı uyandırdı. Beyne yerleştirilecek FlatScope isimli teknolojiyle, görme ve duymayla ilgili nöronlar uyarıldı

Giriş Tarihi: 1.8.2017
Müthiş çip umut oldu
ABD merkezli Rice Üniversitesi araştırmacıları görme kaybı tedavisi için devrim niteliği taşıyan bir çip geliştirdi. Beyne yerleştirilen FlatScope isimli teknoloji, taşıyıcısına görme yetilerini yeniden sağlayabiliyor. ABD ordusuna bağlı Savunma Araştırma Projeleri Ajansı tarafından 4 milyon dolar (yaklaşık 14 milyon TL) fon sağlanan FlatScope, beyine yerleştirilmiş bir mikroskop görevi görüyor. Çip, direkt olarak görüntü sağlamak yerine beyindeki görme duyusunu tetikleyen nöronların çalışmasını sağlıyor. Görüntüler beyine sinyal olarak gönderiliyor ve böylece yalnızca görüntü değil seslerin de algılanabilmesinin yolu açılmış oluyor. İlk hedeflerinin kaybedilen görme kaybının ortadan kaldırılması olduğunu belirten araştırmacılar, bu çip sayesinde duyma engelinin de ortadan kaldırılabileceğini dile getiriyor. Teknoloji dünyasındaki gelişmelerin kendilerine ilham kaynağı olduğunu belirten araştırma ekibinden Jacob Robinson, "Cebimizdeki akıllı telefon için olan bir çipin üzerine milyarlarca element içeren son derece yoğun işlemciler yaratabiliyoruz. Peki, neden bu ilerlemeleri sinirsel ara yüzeylere uygulamayalım?" diye konuştu.

PROTOTİP AŞAMASINDA
Robinson, milyonlarca nöronu uyaran buluşun aynı zamanda beyindeki faaliyetleri kaydederek insan beynini daha detaylı tanımamızı sağlayacağını vurguladı. Beyin faaliyetlerini üç boyutlu olarak kaydedecek teknolojinin aynı anda bir milyondan fazla nöronu görüntülemesinin hedeflendiği belirtildi. Çipin henüz prototip aşamasında olduğunu açıklayan araştırmacılar, teknolojinin henüz hastalara uygulanabilir yeterliliğe sahip olmadığının altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müthiş çip umut oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN